Vzpomínka na Svatojánské proudy

Loňský první květnový víkend se konala, jako každý rok, tradiční akce Vzpomínka na Svatojánské proudy. Jde o pohodový pochod krajem českých trampů Povltavskou stezkou.

 

 

 

 

Výchozím bodem jsou Štěchovice, odkud se vydáme po zelené turistické značce až do Nových Třebenic. Stezka měří zhruba 8 km, jde se převážně po rovině, ale také řadou nepříliš bezpečných míst, kde musíme být maximálně opatrní. V dešti či sněhu průchod stezkou nedoporučuji.

Ve Štěchovicích začínáme u rozcestníku u infocentra a po modré značce se vydáváme na cestu. Jdeme podél Vltavy a asi po 2 km se napojíme na zelenou značku Naučné stezky Svatojánské proudy. Jdeme lesem a vstupujeme na místy úzkou pěšinku.

Výhledy na řeku a okolní skalní útvary jsou krásné. Pokud máme štěstí na počasí, snadno pochopíme, proč i v těchto místech vznikal český tramping.

Cestou potkáváme množství srubů, mimo jiné i srub legendární osady Ztracenka. Také lodičky v přístavištích. Mnoho romantických míst. Procházíme několika tunely, a pak se vydáme cestičkou po skalnatém srázu, a proto je na místě nejvyšší opatrnost. Stezka není vhodná pro kočárky a je zakázaná cyklistům. Na kolik je tento zákaz dodržován nám dokládají četná pietní místa tragicky zahynulých cyklistů podél stezky.

Okouzleni přicházíme na konec stezky. Jdeme po silnici nahoru k přehradě a od ní pak vpravo do Nových Třebenic. Zde překvapeně spatříme zadní část sochy Svatého Jana, která je dnes již obrostlá stromy a keři. Na kraji Třebenic míjíme přístaviště hausbótů. Na aubotus můžeme počkat v jedné z restaurací u zastávky a čas čekání si můžeme zkrátit také výhledem na údolí Vltavy z nedaleké Slapské přehrady.

Pokud se zúčastníme akce Vzpomínka na Svatojánské proudy a končíme v Třebenicích, zjistěme si dopředu intervaly zřídka jezdících autobusů, ať nás nepotká nepříjemné mnohahodiné čekání. Čas je lepší trávit na stezce u řeky, vzpomínka na tyto výhledy v nás zůstane navždy.

 [album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Svatojanske proudy/]

i-Senior.cz

Reklama