Vývoj cen plynu pro rok 2012

Ze všech stran na nás útočí zdražování téměř všeho, na co jen pomyslíme. Ať už v podobě zdražujících se surovin, tak hlavně energií jakými jsou elektřina a zemní plyn. Každého určitě zajímá, jaký výhled nás čeká v roce 2012.

 

 

Podle všeho to nebude nic růžového. Jisté je, že se žádného zlevňování energií nedočkáme. A když už, tak jen v řádu desetin procent. Skupina RWE chce od nového roku snížit ceny plynu v průměru o 0,6%. To je však nic v porovnání s podzimním zdražením, kdy si domácnosti připlatí okolo 9%.

Cenové navýšení RWE následovali další dodavatelé plynu jako Pražská plynárenská, E.ON, ČEZ či Bohemia Energy. Od nového roku avizují zdražení také společnosti Lumen Energy a Centropol. Vývoj cenmůžete sledovat na internetu v porovnání s ostatními distributory, stačí zadat ceny plynu 2012.

Ceny plynu se v poslední době upravují čím dál častěji. A jak to tak bývá, téměř vždy se navyšují. Od ledna 2011 zdražil zemní plyn pro domácnosti v průměru o 18%. Podle odborníků současné zvyšování cen závisí na oslabení kurzu koruny vůči euru a dolaru. Zdražování energií ovlivňují také nevýhodné dlouhodobé smlouvy o nákupu zemního plynu s dodavatelem Gazpromem a velkými českými distributory. Menší distributoři se odvolávají na levnější plyn v důsledku jeho nákupu na světových burzách. Tady bych byl také opatrný. Porovnání cen plynu se odvíjí od cen ropy se zhruba půlročním zpožděním.

Současné zdražování zemního plynu bylo mimo jiné odrazem zdražení ropy během konfliktů v Libyi. Nejinak tomu bude i v roce 2012. Podle informací zpravodajského kanálu ČT24 došlo 21. 12. 2011 ke skokovému zdražení ropy v důsledku zveřejnění informací o snížení ropných surovin v USA, které bylo nejvýraznější za posledních deset let. Podle analytiků cena ropy zůstane vysoká i nadále z důvodů možných sankcí vůči Iráku a Kazachstánu, tudíž v roce 2012 můžeme očekávat, že se nám naše sporáky a topení opět prodraží.

Na trh se vyrojilo mnoho nových distributorů zemního plynu a elektřiny, kteří se mnohdy podvodnými způsoby a nátlakem snaží získávat nové klienty. Před nimi důrazně varuje Energetický regulační úřad, jehož znění si můžete přečíst zde. Buďte opatrní, vše si důkladně prostudujte a nikdy pod nátlakem unáhleně neměňte svého dodavatele!

i-Senior.cz

Reklama