Vytvořte si z chalupy ráj na zemi. Vsaďte na detaily

Podle výzkumu Raiffeisen stavební spořitelny má každý pátý Čech vlastní chatu či chalupu a téměř 40 % o vlastním letním bytě sní. Rekreační objekty ale postupem času proměňují svou podobu a funkci a pro mnoho lidí se stávají útočištěm, kde tráví celé léto. Aby se vám odpočívalo, co nejlépe, proměňte chatu podle vašich představ. Poradíme, jak na to.

 

Moderní technologie zpříjemní pobyt

Chcete si užívat ranní cvrlikání ptáků a večerní šumění lesa, ale zároveň toužíte být neustále ve spojení s okolním světem? Nebo patříte ke skupině tzv. digitálních nomádů, kterým stačí k práci pouze notebook a Wi-Fi? Pak neváhejte a pořiďte si na chalupu internetové připojení, díky němuž se budete moci schovávat před ruchem velkoměsta klidně celé léto a zároveň budete mít přehled o tom, co se kde děje. A navíc – klid a ticho, které vám příroda poskytne, pro vás může být nesmírně inspirující.

Venkovní osvětlení navodí správnou večerní atmosféru

Horké letní noci přímo svádějí k nekonečným hovorům nad sklenkou vína pod širým nebem. Abyste na sebe při rozprávění s přáteli také dobře viděli, porozhlédněte se po vhodném venkovním osvětlení. Svíčky sice vytvoří romantickou atmosféru, z dlouhodobějšího hlediska je ale lepší vybírat například ze sortimentu solárního osvětlení – existují různé zápichy, sloupky nebo například světla zapuštěná do země. Plánujete-li například večírek či narozeninovou oslavu, můžete přidat ještě solární lampiony či světelné řetězy, které jsou praktické, lehké, snadno přenositelné a navíc slouží jako originální výzdoba.

Když odpočívat, tak pouze kvalitně

Jezdíte-li na chalupu především odpočívat a nabírat nové síly, pořiďte si kvalitní vybavení, které vám vydrží několik sezón a poskytne vám maximální komfort. Neodbývejte se a místo laciného plastového nábytku z Číny, který je po roce na odpis, si pořiďte kvalitní lehátko či houpačku z masivu, které využijete i za deset nebo dvacet let. Krásné a praktické jsou také dřevěné altány, kde můžete nerušeně relaxovat celý den a kde se schováte před prudkým sluncem i dešťovou přeháňkou.

Živý plot – krásná dekorace a zajímavá investice

Chcete-li do své zahrady přinést ještě více zeleně, zauvažujte o pořízení živého plotu. Není třeba se omezovat na tradiční túje, existuje mnoho rostlin, kterými můžete svůj pozemek oplotit. Vybírat můžete ze široké škály stálezelených i opadavých stromků a keřů, populární jsou například zimostráz, rododendron, tis, jalovec nebo různé druhy smrků. Kromě toho, že novým živým plotem získáte krásnou dekoraci, jež vám poskytne i dostatek soukromí, zvýšíte jeho prostřednictvím atraktivitu a spolu s ní i celkovou hodnotu vaší nemovitosti.

Dokonalá chalupa stojí na detailech

Nezáleží na tom, v jakém stylu je vaše chalupa zařízená, záleží na tom, zda jej zvládnete dovést k dokonalosti. Ať už jste si pořídili staročeskou roubenku nebo retro chatu z 50. let, vždy se snažte vybírat vybavení, které bude svým designem ladit s interiéry. Velkou roli hrají i zdánlivé maličkosti. Pořiďte si nový ubrus, v ložnici slaďte povlečení se závěsy, vydejte se do bazaru nebo na bleší trh a pořiďte si originální dekorace. Mějte ale stále na paměti, že méně je někdy více, a dejte si pozor, ať svůj letní byt neproměníte ve výstavku kýčů.

Reklama