Vytápění briketami: Alternativa dřeva pro pohodlnější vytápění

Foto: Serrgey75 / Shutterstock.com

Jestliže máte kamna či kotel na dřevo, zajímavou alternativou jsou rozhodně brikety. Jejich hlavními výhodami jsou vyšší výhřevnost a delší doba hoření, nebudete tak muset tak často přikládat. Navíc odpadá starost se štípáním dříví a jeho skladováním. Dřevěné brikety jsou tak skvělým řešením, pokud hledáte lepší způsoby pro vytápění.

Reklama

Dřevěné brikety

Brikety nabízí oproti dřevu řadu výhod. Především nebudete potřebovat tolik prostoru pro jejich skladování, jako je tomu u dřeva. Kromě toho navíc hoří až dvakrát déle, nebudete jich tedy potřebovat tolik jako dřeva. S tím souvisí také menší množství popela, jeho množství je zhruba poloviční oproti dřevu.

Poslouží jako skvělé hnojivo, které můžete využít například pro rostliny na zahradě. Zároveň při spalování briket vzniká výrazně méně kouře. Velkou výhodou briket, například oproti peletám, je možnost spalovat je v jakýchkoliv kamnech či krbu. Není tak třeba pořizovat speciální kotel, přičemž můžete využít výhod dřevěných briket.

Topná sezóna

Potřebné množství pro vytápění vaší domácnosti může být velmi individuální. Obecně však lze říci, že pro běžný dům stačí na rok kolem čtyř až šesti tun briket. Značným pozitivem při vytápění briketami je finanční výhodnost například oproti elektřině, plynu či topnému oleji.

Jestliže hledáte úsporný způsob vytápění například pro chalupu na víkendy či občasné zatopení v krbu, brikety jsou skvělou volbou. Stačit vám totiž bude kolem jedné až dvou tun briket na rok. Nejlepší je tedy nakoupit dlouhodobé zásoby, najít můžete pro dřevěné brikety akce, při kterých je cena ještě výhodnější. Nejlepší ceny jsou zpravidla dostupné během dubna a května.

Ekologické vytápění

Spalování briket je ekologické, a to zejména díky tomu, že spalujete odpad, který přirozeně vzniká. Jsou totiž vyráběny ze směsi pilin z tvrdého a měkkého dřeva. Oproti dřevu nezáleží na tom, zda spalujete tvrdé či měkké dřevo. Délku hoření totiž určuje zejména kvalita lisu. Díky jednotnému objemu briket má toto palivo skvělou výhřevnost a nabízí mnoho energie.

Brikety navíc obsahují méně vody, její obsah je snižován na zhruba 7 %. To u polen není přirozeně možné, zpracované brikety tak nabízí vyšší výhřevnost. Zatímco suché dřevo má výhřevnost kolem 13 MJ na kilogram, u briket je to minimálně 17 MJ/kg. Kromě toho jsou brikety lisovány na briketovací lince ve středních Čechách, není tak třeba složitá doprava.

Dřevěné brikety nabízí skvělý způsob, jak zajistit vytápění domácnosti. Díky kvalitnímu zpracování a kompaktnímu tvaru lze brikety snadněji skladovat, ušetříte tak místo, finance i starosti. Vytápění briketami je totiž výrazně jednodušší. Bývají tak oblíbenější volbou než dřevo.

Reklama