Výstup na Štěpánku – test naší kondice

Rozhledna Štěpánka stojí na vrchu Hvězda, který je přírodní hranicí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Po zeleném turistickém značení k ní dojdeme po 4 km z vlakové stanice Tanvald.

 

 

 

O Štěpánce se říká, že je nejkrásnější rozhlednou Jizerských hor. Stojí ve výšce 959 m n. m. a výstup na ni je fyzicky velmi náročný.

Rozhledna byla postavena koncem 19. století, měří 24 m a výhledy z ní jsou velmi krásné. Můžeme vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, přehradu Souš a vrcholy Jizerských hor.

Z hlavního nádraží Tanvald se vydáváme od rozcestníku po zelené značce vpravo a po asi 50 m dojdeme k vedlejší silnici, která vede do zástavby rodinných domků v městské části Šumburk. Že jdeme správně, poznáme podle prudkého kopce, do kterého celou cestu stoupáme. Míjíme školu, kostel sv. Františka z Asissi a pokračujeme dále po silnici.

U hřbitova kousek nad kostelem se můžeme chvíli zastavit a pokochat se pohledem na Tanvald. Vstupujeme na lesní cestu, po které dojdeme na starou silnici, která nás přivede do obce Příchovice. Pokračujeme kolem kostela a přes náměstíčko, na konci obce se vydáme po silničce mezi poli a loukami. V zimě zde většinou fouká ledový vítr. Pokud je hezky, čekají nás krásné výhledy po širokém okolí.

Vcházíme do zalesněné části silnice a míjíme ceduli Krkonošský národní park. Kousek nad ní nás vítá dřevěná turistická chata.

Od chaty pokračujeme lesíkem a po chvíli už vidíme rozhlednu v celé její kráse. Pod rozhlednou je pak kiosek s občerstvením a suvenýry.

Nenechme si proto ujít výhledy z rozhledny, jsou nezapomenutelné, stejně jako atmosféra kolem rozhledny. Pokud rozhlednu navštívíme v rámci akce Novoroční výstup na Štěpánku, čeká nás úspěšný rok, ale ne snadný.

Ze Štěpánky se můžeme vrátit zpět do Tanvaldu na vlak nebo pokračovat dle možností uvedených na rozcestnících. Je jich bezpočet.

i-Senior.cz

 

 

Reklama