Vydejte se po stopách víry. Poutní místa mají co nabídnout všem, a to i ateistům

Česká republika je doslova protkána překrásnými poutními místy, která stojí za navštívení. Vydat se po stopách víry může každý, a to i ten, kdo nechodí do kostela. Poznat naši zem z jiného úhlu pohledu stojí za to.

Putování po poutních místech by se dalo tak trochu nazvat jako církevní turistický ruch. Nebojte, nikdo vás nebude na těchto místech zkoušet z Bible a z modlitby. Naopak církev je otevřená, a tak ráda přivítá i ateisty. Důležité je jen chtít poznat něco nového, načerpat energii a pokochat se krásou sakrálních staveb a komplexů.

Vydejte se za poutním místem do Římova

První zastávku, kterou vám doporučíme, je Římov, kde najdete poutní areál s kostelem svatého Ducha a loretánskou kaplí. Římov se nachází v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. I přestože počátky obce se datují kolem 10. století, do povědomí se obec dostala až na přelomu 17. až 18. století, a to díky nově zbudované křížové cestě.

V Římově najdete 25 barokních kapliček, které jsou rozmístěny tak, aby napodobovaly poslední cestu Ježíše v Jeruzalémě. Tato křížová cesta je trochu netypickou, a to kvůli tomu, že ty klasické mají vždy jen 14 zastavení. Cesta je dlouhá 5 kilometrů.

Na kole z pražské Lorety přes kláštery až na Křemešník

Řadíte se mezi aktivní seniory? Pak vás možná nadchne náš tip na výlet. Z Prahy od Lorety se můžete na kole vydat k Sázavskému klášteru, pokračovat k Želivskému klášteru a cestu ukončit na Křemešníku. Trasa je dlouhá 70 kilometrů, zvládnout ji ale nemusíte za jeden den. A co vše po cestě uvidíte?

V Praze navštivte Loretu, kde se nachází krypta s freskami, jedinečná zvonkohra i kaple v podobě nazaretského „svatého domku.“ V Sázavském klášteře si dejte chvíli na rozjímání, až poté se pusťte do poznávání. Historie kláštera je spojená s poustevníkem a patronem české země svatým Prokopem. I v Želivě je co obdivovat a objevovat. Milovníky lahodného moku jistě potěší, že v areálu se nachází také želivský pivovar. Zajít tak můžete nejen na ochutnávku, ale i exkurzi.

Na Hostýnský vrch vedou hned dvě křížové cesty

Dalším krásným poutním místem je Hostýn na Moravě. Na Hostýsnký vrch dojdete dvěma křížovými cestami. Je jen na vás, kterou se vydáte právě vy. Svatý Hostýn je opředen tajemnou legendou. Ta se týká obrazu Panny Marie s Ježíškem metajícím blesky, jenž najdete v Bazilice.

Toto jedinečné vyobrazení má připomínat nájezd Mongolů, kdy se lidé domáhali pomoci právě u Panny Marie, která podle legendy na mongolské nájezdníky seslala bouři.

Na Svatý kopeček vyrazte přímo z mikulovského náměstí

Poslední poutní místo, které vám představíme, je vrch Svatý kopeček v Mikulově. K němu můžete vyrazit rovnou z mikulovského náměstí. Křížová cesta vede ke kapli svatého Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu. Dále můžete pokračovat k vyhlídce a vrátit se zpět do města, avšak tentokrát z druhé strany, nebo se vydat za poznáním na stejnojmennou naučnou stezku.

 

Reklama