Vůně benzínu a naleštěné kapoty veteránů

Motorová vozidla změnila svět. Ulehčila nám přepravu z jednoho místa do druhého a stala se pohodlnější možností oproti vlaku či autobusu. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu to tak s těmi automobilovými pradědečky zůstalo až dodnes. Stále vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nabídneme vám deset tipů, kam se za starými motorkami a automobily vypravit. S námi už neminete ani jedno historické vozidlo.

1. Do Škodovky za tradicí
Nedá se asi začít jiným tipem, než muzeem Škodovky. Nepřerušená tradice výroby motorových vozidel od roku 1895 je něčím, čím se jen tak někde pochlubit nemohou. Je to také záruka toho, že se na výletě do muzea v Mladé Boleslavi nebudete nudit.

2. Za Tatrou do Kopřivnice
Tatrovce nikdo nemůže upřít její minulé úspěchy a ani to, že svého času dobývala velmi úspěšně svět. V kopřivnickém muzeu věnovaném právě této značce naleznete na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap její výroby.

3. Motocykly na hradě
Ideální kompromisní výlet pro celou rodinu. Motorky a k tomu hrad. Respektive motorky na hradě Kámen, jehož hlavní expozici tvoří právě historická jednostopá vozidla. Výstava je umístěna přímo na hradě, takže máte hned dvojí volání z časů minulých pod jednou střechou.

4. Jawa na Konopišti
A ještě jedny motorky, tentokrát nedaleko zámku. V Konopišti totiž najdete oficiální muzeum značky Jawa. To znamená, že pokud jste fandové do motorek, zdejších 200 exponátů si prostě nemůžete nechat ujít. Jedná se o část z největší sbírky na našem území.

5. Motocykly na Šumavě
Až budete zase jednou brázdit Šumavu, tak nezapomeňte, že v Železné Rudě mají krom jiného i muzeum motocyklů, ve kterém ale najdete také historická kola a několik automobilů. Sbírka se každoročně rozšiřuje o nové úlovky.

6. Pivo a motorky
V areálu vratislavského pivovaru Konrad naleznete také jedno muzeum historických vozidel. Majitelé jej založili v roce 2003 a umístili do něj již téměř padesátku veteránů a motocyklů. Naleštěný chrom i pivní sklenice – co víc si můžete přát?

7. První kolo od Laurina a Klementa
Padesát jízdních kol a dvacet motocyklů naleznete v muzeu v Přerově nad Labem. Mnohé z nich jsou naprostými unikáty, jimiž se budete kochat dlouhé minuty. V expozici Muzea moto & velo najdete kolo Slavia No. 001, úplně první exemplář, jejž v Čechách vyrobila v roce 1895 firma Laurin & Klement Mladá Boleslav.

8. Veteráni ze Slatinic stále běhají
Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Šestihodinový audiovizuální program vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz), a navíc možná uvidíte, jak zdejší dědečky opravují, aby stále jezdili.

9. Lánské sportovní automobily
V muzeu v Lánech uvidíte přes 100 exponátů, mezi něž patří i formule 1. Sbírku tvoří závodní a sportovní vozy od 20. let minulého století až po současnost. Mezi nejstarší patří Ford „T“, který byl vyroben v roce 1914. K vidění jsou také modernější okruhové a soutěžní speciály.

10. Za veterány do Olomouce
Muzeum historických automobilů Veteran Arenu najdete od jara 2010 v Olomouci. Muzeum nabízí neobvyklou, osobitou galerii umění úzce spjatou nejen s motorismem, ale i s regionem. Najdete tu 120 zejména předválečných vozidel, z nichž má nejhojnější zastoupení Tatrovka.

Doufám, že několik těchto tipů vám postačí k užití kvalitního víkendu věnovanému našim veteránům resp. historickým kouskům, které žádná moderní doba nepokoří, aspoň v jejich kráse a eleganci.

 

Reklama