Vřes je léčivou bylinou i dekorativní rostlinou. Jak si vřes doma vypěstovat?

Marně přemýšlíte, čím si zkrášlit domov, když venku začíná pochmurné období? Za oknem je deštivo, větrno a večer brzy tma. Zapomeňte na umělé dekorace, které budete muset s příchodem vánočního času obměnit. Vsaďte na vděčnou dekorativní rostlinku v podobě vřesu, který přežije i sníh a tuhý mráz.

Vřes je bylinou, která se oblibě těší už od nepaměti. Pěstovat ji lze jak na zahradě, tak i na balkoně a za oknem. Rostlinku si můžete buď koupit už vyrostlou, nebo si ji zasadit od semínka.

Vřes v truhlíkách koupíte nejen ve specializovaných obchodech, ale dokonce i v supermarketech. Na výběr máte hned z několika barev, a to z bílé, růžové a fialové.

Jak si vřes vypěstovat?

Ideální doba pro sázení sazenic je od října do listopadu. Pokud to nestihnete na podzim, pak můžete vřes sadit ještě v období od března do května. Vhodné je sázet sazeničky v rozestupu dvaceti až 50 centimetrů. Vždy záleží na výšce rostliny.

Půda by měla být dostatečně kyselá, proto si pro vřes pořiďte zeminu, jejíž součástí bude písek a rašelina, popřípadě klasická zahradní zemina. Především pak v truhlíku se vřesu nejlépe daří ve směsi složené z rašeliny a klasické zahradní zeminy v poměru 2:1. Na vrch můžete přidat trochu kůry. Ta zabrání vysychání rostliny.

Jak se o vřes správě starat?

Vřes není vodomilnou rostlinou, proto ho zalévejte jen mírně. Pravidelně na podzim po odkvětu ho zastřihněte. Na příští rok se tak budete moci těšit opět na krásné a bohaté květy. Takzvaný zmlazovací řez provádějte zhruba jednou za tři roky.

Co se hnojení týká, pak můžete na rostlinu využít stejné hnojivo jako na rododendron. Rozhodně to ale s hnojením vřesu nepřehánějte, stačí jednou za čtrnáct dní. Mohli byste si přilákat nezvané hosty v podobě škůdců.

Nejčastější chyby při pěstování vřesu

Hnojivo pro vřes by nemělo obsahovat vápník, který z půdy dělá zásadité prostředí a pro bylinku zcela nevhodné.

Velkou chybou je také truhlíky s vřesem umísťovat na tmavá místa. Květináč dejte naopak na světlo, jen díky tomu se vám rostlina odvděčí hustým květenstvím. Avšak s ničím se to nemá přehánět, proto pozor, ať neumístíte květináč za okno, kde na vřes bude pálit přímé slunce, které lístečky i kvítky spálí.

Léčivé účinky vřesu

Vřes je léčivou bylinkou. Sbírat můžete celou kvetoucí nať, a to od srpna do září. Z kvetoucí natě lze připravit čajovou směs, která pomáhá při léčení chorob ledvin a prostaty, dezinfikuje močové cesty a má protizánětlivé účinky.

Vřes oceníte také při problémech s revma, nespavostí nebo s přílišným pocením. Dále uklidňuje nervovou soustavu, napomáhá při otocích, ledvinových kamenech, řezavé bolesti při močení i hnisavém zánětu ledvin.

Vřes jako dekorace

Jestliže zapomenete vřes včas otrhat, můžete ho využít k dekoračním účelům. Z dřevnaté nati čaj nepřipravujte. Raději ho použijte na výrobu sezónních věnců, natrhejte si ho do vázy nebo jím ozdobte svícny. Díky barevnosti rostliny si lze s vřesem dokonale vyhrát.

 

 

Reklama