Vodní dílo Fláje

Dnes bych všechny naše čtenáře rozhodně pozvala zhlédnout obrovskou vodní plochu, která se nachází na autobusové trase Litvínov – Český Jiřetín v Krušných horách.

Je to vodní přehrada Fláje s celkovou zatopenou plochou 153 ha. Unikátnost této přehrady spočívá v tom, že je to jediná pilířová vodní nádrž v České republice. Nádrž s hrází vysokou 56 m, dlouhou 416 m byla vybudována na Flájském potoce roku 1963. Účelem bylo zajistit dostatek pitné vody pro celý okres a slouží také jako hydroenergetické zařízení.

Fláje – název částečně zaniklé obce v Krušných horách Ústeckého kraje. Tato obec byla zbořena a zaplavena v letech 1956 – 1960 při stavbě přehrady a dnes je jen místní částí obce Český Jiřetín. Původní pozůstatky základů staveb Flájí jsou ještě dnes viditelné na severovýchodním břehu této přehrady. Ve Flájích stál roubený kostel sv. Jana Křtitele, jež byl přemístěn do Českého Jiřetína jako významná ukázka lidové architektury a jeho restaurování bylo dokončeno v roce 1995.

Směrem na jih od Flájské přehrady se rozkládá Flájská obora, otevřena pro průjezd v období letních prázdnin, kde je nabízen odlov zvěře podle místního ceníku. http://www.obora-flaje.cz/ Na sever od přehrady se nachází vrch Puklá skála, která slouží jako přírodní hromosvod, na němž jsou znatelné právě stopy po úderech blesku.

Přejděte po ohromné hrázi a shlédněte dolů na tekoucí čirou vodu, na druhé straně na obrovskou vodní masu a nechte si ovát tváře čerstvým větrem Krušných hor.

 i-Senior.cz

Reklama