Vetchozrakost efektivně korigují multifokální kontaktní čočky: Zjistěte jejich výhody a princip fungování

Foto: Cottonbro Studio, Pexels

S věkem přibývá celá řada nemocí, jednou z nich je i stařecká vetchozrakost. Jejím typickým příznakem je oddalování knih či novin při čtení. Také se vám písmena při normální čtecí vzdálenosti značně rozmazávají a při oddálení na délku paže se text čte snáz? Pak i vy trpíte vetchozrakostí. Že nevíte, co s tím? Pomoci vám mohou multifokální kontaktní čočky.

Reklama

Multifokální kontaktní čočky jsou speciálním typem kontaktních čoček navržených pro korekci více očních vad současně. Pomáhají osobám, které trpí presbyopií a potřebují čočky na blízko i na dálku. Presbyopie neboli vetchozrakost je stav, kdy oční čočka postupně ztrácí schopnost soustředit se na blízké objekty. Degenerace oční čočky přichází s věkem, první příznaky se obvykle objevují kolem 40. až 45. roku.

Tři zóny multifokálních čoček

Multifokální kontaktní čočky mají tři optické zóny, které umožňují vidění na různé vzdálenosti a které jsou soustředěny ve třech kruzích.

Jednu část čočky tvoří zóna na dálku, která je obvykle navržena tak, aby korigovala refrakční chyby oka, které způsobují problémy s viděním na vzdálenost, jako je řízení auta nebo sledování televize. Dále se nachází na čočce prostřední optická zóna, která umožňuje bez potíží vidět na střední vzdálenost, třeba při práci na počítači. Poslední částí čočky je zóna na blízko. Ta umožňuje dobře vidět na čtení knih, novin i zpráv na mobilu.

A jak to v praxi funguje? Čočky se automaticky přizpůsobují použité optické zóně v závislosti na tom, na jakou vzdálenost se zaměřujete. Díky tomu není potřeba mít několikery brýle nebo čočky, které by bylo potřeba při různých aktivitách střídat.

Výhody multifokálních čoček dokládají vědecké studie

Multifokální kontaktní čočky umožňují plynulý přechod mezi zmiňovanými optickými zónami, což vytváří celkově plynulý a komfortní užitek z vidění na různé vzdálenosti. Korigují více očních vad, eliminují potřebu brýlí, jsou pohodlné a oproti brýlím nabízí volnost a zachovávají přirozený vzhled.

Řadu výhod multifokálních čoček uvádí i jedna ze studií z Masarykovy univerzity Lékařské fakulty. Na druhou stranu je ale důležité si uvědomit, že pro někoho nebudou od začátku jen přínosem. Někteří lidé mohou potřebovat určitý čas na přizpůsobení oka, než si vše sedne, jak má, a než se oči naučí efektivně využívat různé optické zóny. Navíc je vhodné před koupí multifokálních čoček konzultovat jejich nošení s očním specialistou, který může poskytnout doporučení na základě individuálních potřeb pacienta a pomoci překonat případné počáteční těžkosti.

Reklama