V Česku nedávno skončil nouzový stav, který vláda vyhlásila 12. března. Trval 66 dní a byl několikrát prodloužen. Jeho cílem bylo zpomalit šíření infekční nemoci covid-19, která má ve světě na svědomí víc než 8 000 000 obětí. Nouzový stav v ČR a s ním související opatření s sebou nesla uzavření mnohých obchodů a provozoven. Lidé přicházeli o práci a řada podnikatelů musela ze dne na den zastavit dobře rozjetý byznys. Jak nyní vypadá Česko, které se začíná pomalu, ale jistě vracet do života a čeho se v současné situaci nejvíce bojíme? Přinášíme vám malou anketu.
Bojíme se o práci i poklesu příjmů
Česko se dostalo po skončení nouzového stavu do další fáze koronavirové krize – do fáze ekonomické nejistoty. V rozsáhlém průzkumu vyjádřila zhruba čtvrtina Čechů obavy, že v nejbližších měsících očekává pokles příjmů. Pětině již plat klesl a dvě procenta z dotázaných již musela práci opustit. Nárůst nezaměstnanosti odborníci očekávají až v druhé polovině roku, poté, co doběhnou všechna opatření typu kurzarbeitu apod.
„Ta nejistota je příšerná“
K situaci se vyjadřuje také paní Lenka, která pracovala jako prodejní asistentka v menším obchůdku s pánskou konfekcí. V polovině března jí přišla zpráva, ať následující den na směnu nechodí. „V první chvíli jsem nevěděla, co se děje, jestli vůbec dostanu výplatu nebo budu úplně bez peněz,“ říká Lenka. Její zaměstnavatel naštěstí nemusel propouštět. Alespoň prozatím. „Nikdo nevíme, jestli nepřijde další vlna a obchody se znovu nezavřou. Něco málo máme sice našetřeno, na nějaké vyskakování to ale rozhodně není,“ uzavírá své vyprávění šestatřicetiletá prodejní asistentka.
„Nejdřív nulové bonusy, pak výpověď“
Pandemie koronaviru negativně poznamenala také dvaapadesátiletého Pavla: „Zpočátku to vypadalo, že firma koronakrizi ustojí. Majitel se propouštění bránil zuby nehty. Sice jsme měli nižší výplatu, protože nám nemohl vyplácet bonusovou složku, propouštět se ale dle svých slov nechystal. Bohužel přetrvávající opatření mu zlomila vaz a on musel na konci května propustit větší část zaměstnanců. Jedním z nich jsem i já. Něco málo mám sice našetřeno, na nečekané výdaje jsem si ale musel vzít krátkodobou půjčku. Co bude dál, to zatím netuším.“ vypráví Pavel.
„Dovolená v Česku za cenu týdne u moře“
„Největší obavy mám ze zdražování,“ říká čtyřicetiletá Dagmar, která pracuje jako realitní makléřka. „Když jsem pro rodinu vybírala letní dovolenou v tuzemsku, dostala jsem se na částku, za kterou jsme běžně létali k moři. Ubytování v Česku neuvěřitelně podražilo a ceny narostly také u wellness nebo jiných zážitkových pobytů. Zaznamenala jsem i vyšší ceny elektroniky. Co naopak spadlo, byly ceny oblečení. Řetězce se pravděpodobně zbavují starých kolekcí, které kvůli uzavřeným prodejnám nemohli doprodat a průběžně je nahrazují novými.“
„Druhé vlny ani nedostatku potravin se nebojím“
Zajímavý je názor čtyřiatřicetiletého Patrika, který zastává manažerský post v jednom větším hypermarketu. Dle svých slov se druhé vlny koronaviru nebojí a neděsí ho ani nedostatek nebo výpadek základních či trvanlivých potravin. „Z toho, co jsem měl možnost v posledních týdnech pozorovat, funguje zásobování potravinami skvěle. Perfektní práci odvádí i sami zaměstnanci jednotlivých prodejen, kteří zboží průběžně doplňují a reagují tak na zvýšenou poptávku po potravinách. Pokud opravdu druhá vlna přijde, obchody jsou na ni skvěle připraveny a lidé se tak nemusí bát, že by si nenakoupili.“
Jak vypadají vyhlídky do budoucna?
Současnou situaci řeší lidé různě. Někteří byli nuceni sáhnout po půjčce a vykrýt tak nepříznivou situaci a související výpadek příjmů, ti, kteří už půjčku nebo hypotéku splácejí, si ji mohou díky vládním opatřením až na půl roku odložit. Jak bude situace vypadat v následujících měsících, je zatím ve hvězdách. Hodně samozřejmě záleží na ekonomickém vývoji. Podle názorů předních ekonomů a specialistů nás čeká horší, ale kratší krize, než ta, kterou jsme prodělali v roce 2009. Krize by měla být svou razancí hlubší než v roce 2009, ekonomika ale před ní nebyla tak zásadně porušena, takže jsou ekonomové optimističtí.