Velký Chlum a Vrabinec

Dnenší výlet začneme na vlakové zastávce Děčín – Staré Město. Trasa měří cca 20 km a je středně náročná. Po celou dobu budeme sledovat červenou turistickou značku.

 

 

 

 

Od vlaku vyrazíme do kopce. Je to asi nejnáročnější výstup dnešního výletu. Nejprve jdeme obcí podél silnice a záhy vstoupíme do lesa. Po lesní cestě dojdeme k prvnímu dnešnímu cíli, rozhledně Velký Chlum.

Odpočineme si a vystoupáme válcovou věží na vrchol rozhledny. Čeká nás 81 schodů, ale výhledy za to stojí. Můžeme se široko daleko rozhlédnout po Českém středohoří na známé vrcholy hor Milešovka, Kletečná, Varhošť, Kukla. Dále vidíme hřebeny Krušných hor, Děčínský Sněžník i České Švýcarsko.

Pokračujeme dál po červené značce, nyní již pouze po zalesněném hřebenu. Přes obec Lesnou přicházíme ke zřicenině hradu Vrabinec, vskutku tajemnému místu. Ze zříceniny hrádku z přelomu 14. a 15. století toho již příliš neuvidíme. Za to nás čeká nezapomenutelný zážitek ve skalní čedičové ostrožně. Potkáme tu horolezce i hledače zážitků, čekají nás krásné výhledy na řeku Labe. Tajemno zde na nás dolehne ze všech koutů.

Místní pověst vypráví o stínu bludné duše, která stráží průzračné energie tohoto místa. Zjevuje se o Svatojakubské noci lidem, kteří tu přenocují a v hořícím ohni jim vyjevuje řešení jejich trápení. K této skále byly odpradávna připoutány citlivé duše náměsíčných lidí, kteří tu nalézali odpovědi na všechny otázky.

Pokračujeme na vlak do Těchlovic. Než začneme sestupovat dolů do obce, naposledy se ohlédneme na majestátní skalní útvar Vrabinec. Zamrazí nás při pohledu na něj.

Čeká nás velmi prudký sestup dolů. Projdeme vesnicí a přicházíme na vlakovou zastávku Těchlovice.

Výlet je nejlepé absolvovat na jaře, když vše kvete a nebo naopak na podzim, kdy nás ohromí barvy přírody, kterou procházíme.

Reklama