Velikonoční zamyšlení

Letošní, opět mírná zima pomalu odpočítává poslední dny své vlády, sluníčko se krok za krokem vrací do našich končin, čímž se den pozvolna natahuje, země pod sílou slunečních paprsků rozmrzává a připravuje se na svoji roli v říši přírody.

V horách pomalu odtává sníh a naplňuje potůčky a potoky, ty pak větší toky a řeky, aby tak začal vodní koloběh života. Stromy začínají pučet, včely za slunečných dní vylétají a hledají zdroje své pastvy, drobný hmyz vylézá a často se stává potravou po zimě vyhládlých ptáčků. Ty od časného rána zpěvem probouzí nejen přírodu, ale všechny lidi kolem. Je to jakýsi zpěv života, kdy se člověk začne těšit, že opět přichází sluneční paprsky, delší den a teplíčko. Člověk jaksi pookřeje po zimě, začne ho lákat příroda, zahrada a s tím i nekonečná, ale krásná práce na zahradě.

Přichází svátky jara – Velikonoce. Velikonoční svátky, které hlavně na vsích se začínají slavit tak, jako kdysi. Po celé zemi je plno velikonočních zvyků spojených s místními starodávnými zvyky a je nejen na naší generaci, ale i na těch mladších, jak je opět vrátíme do života s co nejmenším zásahem komerce a s nadměrnou absencí alkoholu.

Vsí se nesou melodie koled malých koledníčků s košíčky vajec a dobrot, zkrátka, kdo co dá. Ti si koledu zaslouží. Oproti nim velcí koledníci, občas v hodně bujaré náladě, s falešnou notičkou a slova nenalézajíce, s flaškou a pomlázkou – hlavně velkou a silnou, protože jednou v roce beztrestně vysekat ženu, lásku, milenku, sousedku si přeci nemohou nechat ujít. Rovněž tak i několik velkých panáků. A to je zatím dnešní obraz Velikonoc na některých vsích.

Ale i tak, vítejte svátky jara – vnášíte  opět  po zimních měsících do kraje nový život, lidem radost z probouzející se přírody a všem radost ze života.

Krásné Velikonoce přeje Hana Nováková a redakce i-Senior.cz!

Reklama