Velikonoční výzdoba na poslední chvíli. Vyrobte si duhová vajíčka

Duhová vajíčka budou letošním trendem, zdroj: Reynolds Kitchens

Chystáte velikonoční výzdobu bytu na poslední chvíli? Pak kromě jarních věnců, zajíčků a kuřátek nezapomeňte obarvit vajíčka. Vysvětlíme, odkud pochází tradice zdobení vajíček, a poradíme, jak si rychle vyrobit netradiční duhová vajíčka.

Reklama

Odkud se vzala tradice zdobení kraslic?

Vejce jsou symbolem života, zrození a také plodnosti. Malovaná vejce znali již antičtí Římané. S rozšířením křesťanství se vejce začala barvit na červeno, neboť červená barva symbolizuje krev ukřižovaného Ježíše Krista. A právě vejce červené barvy mělo v českých zvycích nejvyšší symboliku. Podle tradic dívka červenou kraslicí obdarovala pouze mladíka, na kterého tajně myslela.

Dříve se věřilo v magickou moc kraslic. Vejce byly proto zdobeny nejrůznějšími ornamenty. Tyto pohanské zvyky ustoupily a kraslice se začaly zdobit motivy rostlin, zvířat i lidovými ornamenty. I přestože je zdobení kraslic tradicí starou až tisíce let, podléhá nejrůznějším trendům.

Trendy pro zdobení velikonoční vajíček

Letošním trendem velikonoční výzdoby budou duhová vajíčka a pastelové barvy. Některé hospodyňky budou možná rády, neboť duhová vajíčka leckdy vzniknou nedopatřením, když na ně barva špatně přilne. A letos z toho bude trend. Ostatně, dle zahraničních zmínek budou letos v kurzu také abstraktní vzory. A naprostou novinkou jsou kosmická vajíčka. Nebojte se, nejedná se o vejce z kosmu, ale o styl zdobení s motivy hvězdné oblohy, galaxie či vesmírné mlhoviny. Ostatně jedná se už spíše o umělecké dílo, než pravou kraslici, na kterou jsme zvyklí. Podívejte se do naší fotogalerie.

Duhová vajíčka budou letošním trendem, zdroj: Reynolds Kitchens
Využít můžete celou paletu barev, zdroj: pixabay.com
Nebojte se ledabylého zdobení, zdroj: Incredible egg
Žhavou novinkou jsou vajíčka s motivy vesmíru a galaxie, zdroj: Viva La Food
V kurzu budou také abstraktní vzory, zdroj: amazon.com
Tradiční motivy nikdy nevyjdou z módy, zdroj: DIY Silk
Reklama