Vánoční tradice

Máme uklizeno, napečeno, vánoční stromeček nazdobený a dárky zabalené. Datum v kalendáři oznamuje 24. prosinec. Den, kdy jej nazýváme ŠTĚDRÝM. Pro mnohé z nás je to nejkrásnější den v celém roce. Každá rodina dodržuje své tradice, mnohdy předávané z generace na generaci, a k těm patří i „věštění budoucnosti“.

Připomeňme si pár opravdu tradičních.

Třešňové větvičky neboli barborky

Trhají se 4. prosince na svátek sv. Barbory. Mladé dívky je mají dát do vody a přiřadit jim jméno svých nápadníků. Vdají se za toho, čí větvička rozkvete dříve než ty ostatní. I když nemáme na svatbu ani pomyšlení, určitě stojí zato nechat ji rozkvést a poslouží k ozdobení bytu.

Štědrovečerní večeře

Schází se u ní celá rodina a kdo od ní (kromě obsluhující) vstane, než je dojedeno, potká ho v příštím roce něco špatného. Zvykem je přichystat o jeden talíř víc pro nečekanou návštěvu. Pod talíř se dává šupinka z kapra, aby se nás držely peníze.

Pouštění lodiček

Lodičky vyrobíme ze skořápek vlašských ořechů a na dno nádoby či vany kápneme trošku vosku, na něj přilepíme tenkou vánoční svíčku. Zapálíme ji a lodičku pustíme na vodní hladinu mísy. Komu vydrží svíčka hořet nejdéle a lodička se nepotopí, toho čeká dlouhý život a štěstí. Když se lodička drží při okraji, její „majitel“ se bude příští rok držet doma. Vydá-li se lodička do středu hladiny, značí to cestu do světa.

Krájení jablka

Rozkrojení jablka po štědrovečerní večeři věstí zdraví. Každý člen rodiny má své jablko. Hvězdička v jádřinci znamená zdraví v příštím roce, křížek naznačuje problémy.

Házení střevícem

Mladým dívkám odhalí, zda se příští rok vdají. Postačí, když se v určité vzdálenosti postaví zády ke dveřím a přes rameno hodí svůj střevíček. Ukazuje-li špička ode dveří, dívka vstoupí do stavu manželského. Jestliže ne, na vdávání je třeba zapomenout.

Lití olova

Kousek olova roztavíme v kovové nádobě nad svíčkou. Opatrně nalijeme do nádobky se studenou vodou. Po ztuhnutí olovo vyjmeme a dle tvaru hádáme, co nás bude čekat. Například rovné čáry mají znamenat spokojený a klidný život. Hvězdy úspěch ve všech činnostech, květiny lásku a rodinné štěstí. Stromy věští dlouhou životní cestu a ovál z olova sňatek z lásky.

i-Senior.cz

Reklama