Vánoční hvězda je oblíbenou květinou, která pře zimu každoročně rozzáří domácnosti. Víte, odkud tato květina pochází a jak se o ni starat nejen v průběhu zimy?
Vánoční hvězda zdobí štědrovečerní stůl ve většině českých domácností. Nejčastěji kupujeme klasickou červenou, která náš byt osvěží a dodá mu šmrnc. V obchodech ji ale najdeme i v dalších barvách, a to v krémové či světle růžové.
Vánoční hvězdu si nekupujte ve velkých mrazech
Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda pochází z teplejších krajů, než jsou naše, a proto si ji nechejte v květinářství dobře zabalit, aby během cesty „nenachladla“. V případě, že teploměr ukazuje hluboko pod bod mrazu, raději s nákupem počkejte.
Květina má ráda světlo a teplo
Vánoční hvězda má ráda světlé místo, kde není průvan ani přímé slunce. Chladným místnostem se vyhněte. Teplota by neměla klesnout pod 17 stupňů. Zalévejte ji tak, aby zemina byla stále vlhká. Přebytek vody nám signalizují hnědé skvrny na listech. Jednou za dva týdny můžete přidat do zálivky tekuté hnojivo pro pokojové květiny.
Není vhodné ji otáčet, protože pak padají listy. Pokud není květina s vaší péčí spokojena, dá to poměrně rychle znát. Listy uvadnou a po pár dnech opadnou. Ne nadarmo se říká, že podle vánoční hvězdy poznáte kvalitu hospodyňky.
Jak se starat o vánoční hvězdu během roku?
Až splní svůj vánoční dekorativní účel, nemusíte ji vyhazovat. Stačí, když ji postavíte na temnější místo a zmírníte zálivku. V březnu výhony zkraťte na deset centimetrů, poté začnou růst nové.
Rostlina získává své zabarvení během zkracujících se dnů. Od konce září ji poskytněte maximálně 10 hodin denního světla a zbytek dne zakryjte tmavou tkaninou, popřípadě ji schovejte do krabice. O Vánocích se květina opět pěkně vybarví a ozdobí štědrovečerní stůl.