Valečov – Mužský – Drábské světničky

Výlet začneme u vlakové stanice Mnichovo Hradiště v Českém ráji. Trasa je dlouhá cca 20 km a středně náročná.

 

 

 

 

Od nádraží se vydáme po červené značce k hradu Valečov. Tento hrad působí velmi příjemně a budeme se tu cítit opravdu dobře. U hradu se nachází zaniklá skalní vesnice. Koncem minulého století ji postupně povynášeli na povrch historičtí šermíři, trampové a přátelé Valečova, trávili tu dokonce i svoje dovolené. Jejich dílo je všude kolem velmi zřetelně vidět a dodává místu zajímavou atmosféru.

Po červené pokračujeme ještě chvíli skalami a poté po silnici k vrchu Mužský. Jde o klasický pomníček bitvy postavený na čedičovém suku. Můžeme odtud vidět Krkonoše, Lužické hory, Jizerské hory, Český ráj.

Pokračujeme k Drábským světničkám. Drábské světničky jsou samostatnou pevností vybudovanou na sedmi pískovcových blocích, oddělených úzkými průrvami a štěrbinami, vydlabanou ve zdejším lehce opracovatelném pískovci. Jde o zříceninu skalního hradu v blízkosti Příhrazských skal. Je to velmi zajímavá pevnostní soustava světniček, vyhloubených přímo do skal.

Po prohlídce skalního hradu se vrátíme po modré značce na rozcestí pod Valečovem a po červené pokračujeme do Mnichova Hradiště na vlak.

Reklama