Vakcína proti covid-19 nebo encefalitidě? Zvládnete obojí

Foto: Pixabay

Stejně jako loni bude v tuzemsku trávit volné dny více Čechů. Doma na zahradě, v parcích i na výletech v přírodě se vystavují riziku kontaktu s klíšťaty. Místní podnebí jim totiž poskytuje ideální podmínky k přežívání. Dostatek travnatých porostů, nadmořská výška nejčastěji do 900 m n.m. a přiměřená vlhkost vzduchu. I proto je v naší zemi dlouhodobě nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie. Jak se proti tomu bránit? Jediná účinná cesta je očkování.

Reklama

Nemoci, které klíšťata přenášejí, mohou přejít na každého bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou kondici. Třeba klíšťovou encefalitidu na vás klíště přenese do 2 hodin od zakousnutí a následků se budete zbavovat několik měsíců. První příznaky se velmi podobají chřipce a onemocnění tak nemusí být včas odhaleno – bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Dokud se nemoc za pár dnů nevrátí a neudeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem.

Na klíšťovou encefalitidu není lék

Na klíšťovou encefalitidu není zatím žádný specifický lék. Lékaři jsou schopni jen tlumit projevy onemocnění, aby pro pacienty byla situace snesitelnější. I tak je pravděpodobně čeká několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, po níž může zůstat dlouhotrvající obrna hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin), porucha sluchu či nesnesitelné bolesti hlavy. Výjimkou nejsou ani poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Lymská borelióza, kterou taky přenáší klíště, může připravit mnoho nepříjemných chvil. Na ni však existují antibiotika, protože jde o nemoc bakteriálního původu.

Skloubit různá očkování je možné

Jediná cesta, jak předejít klíšťové encefalitidě, je absolvovat očkování a každé 3 roky (platí pro lidi starší 60 let) až 5 let (pro mladší 60 let) chodit poctivě na přeočkování. Ideální je to v čase snížené aktivity klíšťat – tedy v zimě. A to z důvodu, že mezi první a druhou dávkou je třeba mít časovou prodlevu. S dobrým načasováním můžete celým procesem projít i nyní a zároveň jej zkombinovat i s jiným očkováním. Například po první dávce očkování proti „klíšťovce“, můžete zajít na první dávku očkování proti onemocnění covid-19. Než absolvujete druhou dávku očkování proti covid-19, která je automaticky až za 6 týdnů, zvládnete druhou dávku očkování proti klíšťové encefalitidě. Jediné, co je potřeba dodržet, jsou rozestupy. „Mezi různými očkováními se doporučuje odstup 14 dnů,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Pukovec.

Kombinace očkování proti klíšťové encefalitidě a onemocnění covid-19Termín
1. dávka (klíšťová encefalitida)= vámi zvolené datum
1. dávka (covid-19)= 2–3 týdny po 1. dávce KE
2. dávka (klíšťová encefalitida)= 2–3 týdny po 1. dávce COV
2. dávka (covid-19)= 6 týdnů po 1. dávce COV
3. dávka (klíšťová encefalitida)= 5 až 12 měsíců po 2. dávce
Jedno dávkové přeočkování (klíšťová encefalitida)U dětí a dospělých do 60 let jde o 5letý interval, u lidí nad 60 let o 3letý interval

Chraňte se, než očkování zapůsobí

Plná ochrana očkování proti klíšťové encefalitidě nastává až 14 dní po druhé dávce. Proto, než začne mít očkování účinky, je namístě chránit se před klíšťaty repelentem, dlouhými kalhotami ze světlého a hladkého materiálu, a to i v případě, že jdete vyvenčit mazlíčka do parku nebo jen pracovat na zahradu.

u rybníka nebo děti vyšlete na městské tábory a sami budete chodit do práce. Kde je kousek přírody, teplo a vlhko, tam čekejte klíště.

Bezpečno není nikde

V České republice není bezpečno prakticky nikde. S objednáním k lékaři proto příliš neváhejte. Klíšťata mají ráda teploty mezi 5 a 25 stupni, travnatý porost i listí, takže je najdete nejen v lese a na louce, ale i v městských parcích nebo na zahradě. „Není tedy důvod s přeočkováním otálet. Odkládáním zvyšujete riziko, že ochrana proto klíšťové encefalitidě nebude dostatečná,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Pukovec.

Obecné schéma očkování proti klíšťové encefalitiděPoznámka
1. dávka = Vámi zvolené datumPo 1. dávce ještě není pacient chráněný proti KE
2. dávka = 1 až 3 měsíce po 1. dávceU zrychleného schématu je 2. dávka za 2–3 týdny. Přibližně 14 dní po 2. dávce je pacient chráněný proti KE.
3. dávka = 5 až 12 měsíců po 2. dávce3. dávka se aplikuje na udržení protilátek a pro posílení ochrany.
Jedno dávkové přeočkování = po 3 nebo 5 letechU dětí a dospělých do 60 let jde o 5letý interval, u lidí nad 60 let o 3letý interval

Klíšťata jsou všude. Přenáší je i domácí mazlíčci

Jak se tam klíšťata dostanou? Larvy klíšťat žijí z krve zvířat, nejčastěji drobných hrabošů, hlodavců a ptactva. Od nich se infikované klíště velice snadno dostane do všech možných míst. Je tedy zcela lhostejné, zda letošní dovolenou budete trávit na vlastní chalupě, v kempu

Zdroj: MUDr. Michal Pukovec

Reklama