V Plzeňském a Jihočeském kraji v červenci radí Corega Hlídka

Bezplatné poradenství nositelům zubních náhrad bude ve vybraných obcích Plzeňského a Jihočeského kraje v červenci poskytovat Corega Hlídka. Ta navazuje na osvětový projekt Corega Senioři, v jehož rámci jezdí poslední čtyři roky po České republice speciálně upravený kamion – Centrum ústní hygieny, který slouží jako bezplatné poradenské a edukační centrum pro nositele zubních náhrad. „Na základě zkušeností z Centra jsme se rozhodli projekt rozšířit a vyrazit do malých měst a obcí přímo za nositeli zubních náhrad, kteří často nemají přístup k informacím o vhodné péči o umělý chrup,“ vysvětluje Dana Jermanová, koordinátorka projektu. Každý příchozí dostane od posádky Hlídky malý dárek.
 

Posádku Corega Hlídky tvoří dentální hygienistka a speciálně vyškolená hosteska, které zájemcům odpovídají na dotazy týkající se zubních náhrad. Na modelech také názorně předvádějí, jak a jakými prostředky o ně správně pečovat a proč a jak špatně sedící protézy fixovat. Všechny služby jsou poskytovány bezplatně. Každý člověk, který se přijde s Corega Hlídkou poradit, obdrží jako dárek vzorek výrobků péče o zubní náhrady na vyzkoušení. Stanoviště Hlídky je vždy vybráno tak, aby bylo dobře viditelné, obvykle v přirozeném centru daného města, například na náměstí či u jiného frekventovaného bodu, jakým může být třeba nákupní středisko, zdravotní zařízení či lékárna.

A s jakými problémy se lidé na Hlídku obracejí? Například pan Michal z Kostelce nad Labem přišel s tím, že mu horní zubní náhrada nedrží a občas mu například při jídle vypadne. Dentální hygienistka mu proto doporučila, aby vyzkoušel fixační krém. Na modelu mu také ukázala, jak správně krém nanést. Paní Zuzana si stěžovala, že po používání čisticích tablet se protéza zabarvila. Ukázalo se, že náhradu po čištění tabletou neoplachovala pod čistou vodou. Zabarvení také způsobilo stáří protézy, neboť paní Zuzana ji nosila již zhruba 30 let. Dentální hygienistka jí proto navrhla vyzkoušet čisticí tablety s bělícím účinkem. Dále jí doporučila návštěvu zubního lékaře, s nímž by měla paní Zuzana konzultovat, zda by neměla stávající náhradu již vyměnit za novou. Pokud i Vy máte nějaký problém se zubní náhradou, nestyďte se a přijďte se poradit s Corega Hlídkou.

A kde můžete v červenci Corega Hlídku potkat?

Termíny červencových zastávek Corega Hlídky:

17. 7. (út)          Kdyně

18. 7. (st)          Strašice, Hořovice, Stod

19. 7. (čt)          Mirošov, Zbiroh, Nepomuk

20. 7. (pá)         Blovice, Kralovice

24. 7. (út)          Mladá Vožice, Veselí nad Lužnicí

25. 7. (st)          Netolice, Slavonice, Lišov

26. 7. (čt)          Blatná, Borovany

27. 7. (pá)         Trhové Sviny

Corega Hlídka se dále vydá v srpnu do vybraných měst a obcí v Olomouckém a Zlínském kraji, v září pak na Vysočinu a do Královéhradeckého a Pardubického kraje. Harmonogram těchto zastávek přineseme v dalších článcích, na které se můžete těšit začátkem srpna.

A pokud by se Vám termíny červencových zastávek Corega Hlídky nehodily, vydržte do poloviny srpna, kdy opět vyjíždí Centrum ústní hygieny – můžete ho potkat v Luhačovicích 15. srpna nebo ve dnech 16. – 18. srpna na veletrhu Flora Olomouc. Tak jako Corega Hlídka, i Centrum ústní hygieny poskytuje své služby bezplatně.

Z malých měst a obcí žije nejvíce seniorů v těch od 2 do 10 tisíc obyvatel*, proto do nich vyráží Corega Hlídka, aby se ještě více přiblížila lidem, kteří často nemají dostatečné informace o zubních náhradách a hlavně o tom, jak se o ně správně starat. Z dosavadních tříletých průzkumů Centra ústní hygieny vyplývá, že třetina nositelů snímatelných náhrad nepoužívá žádné speciální prostředky péče o ně a téměř deset procent návštěvníků kamionu nebylo déle než dva roky u zubaře. Podle odborníků Centra je však třeba dodržovat stejnou periodicitu návštěv jako s vlastním chrupem, snímatelné náhrady například také nestačí čistit pouze obyčejným zubním kartáčkem a pastou.

* Zdroj: ČSÚ

Reklama