V penzi dojel na bicyklu až do Sýrie. Rozhovor s cestovatelem Jiřím Čefelinem

Jiří Čefelin před výjezdem, zdroj: Jiří Čefelin

Máte rádi cestování na kole? Jaká byla vaše nejdelší trasa? Brněnský cestovatel Jiří Čefelin na kole dojel až do Sýrie. Na bicyklu procestoval Omán, Maroko, Izrael či Egypt a vyjel na nejvyšší horu Omány, jejíž vrchol ční 2 980 m.n.m. 

Reklama

Cestovatel Jiří Čefelin pochází z Brna. Během své pracovní kariéry navštívil mnoho arabských zemí, které ho okouzlily svým půvabem, kulturou i vstřícností místních obyvatel.

Jakmile odešel do penze, rozhodl se volný čas vyplnit oblíbenou cyklistikou. Ačkoliv pan Čefelin s rodinou rád cestuje po Jižní Moravě, nezůstal pouze u domácích vyjížděk.

Na kole až do Sýrie

V roce 2004 vyrazil cestovatel Jiří Čefelin na svou nejdelší dálkovou trasu, která vedla kolem Středozemního moře až do Sýrie. Cílem byla návštěva starých přátel a míst, na které Jiří poznal během své pracovní kariéry.

Bicyklem na nejvyšší horu Ománu

Netrvalo dlouho a v roce 2006 následovala cesta na kole po Maroku. V roce 2008 projel Jiří Čefelin Sultanát Omán. Během svých cest najel na bicyklu tisíce kilometrů, navštívil města Marekeš, Fez, Rabat a mnohá další. Obdivuhodným výkonem je výjezd na nejvyšší horu Ománu Jebel Schams (v překladu Sluneční hora), která se vypíná do výšky 2 980 metrů nad mořem.

Jeho prozatím poslední dálková cesta na kole vedle do španělského poutního místa Santiago de Compostela.

Energickému Jiřímu Čefelinovi rozhodně nechybí správné zapálení, odvaha a vytrvalost. Brněnského dobrodruha jsme se proto zeptali na několik otázek.

Příprava přespání po náročném dni, zdroj: Jiří Čefelin

Rozhovor s cestovatelem Jiřím Čefelinem

 

Ve svých výpravách jste na kole dojel do španělského Santiago de Compostela, kolem Středozemního moře jste se vydal do Sýrie. Dále jste projel Maroko, Omán a mnoho dalších míst. Co vás k dálkovým trasám přivedlo?

K dálkovým trasám jsem se dostal proto, že jsem najednou měl dostatek volného času. Od mládí jsem jezdil na kole a také při zaměstnání jsem ve volném čase kolo využíval. Mám několik kamarádů, kteří jezdili dálkové cesty, a jeden dokonce objel celý svět. Jmenuje se Vít Dostál z Hlubočce u Opavy.

Protože jsem pracoval delší dobu v zahraničí, konkrétně v Sýrii, tak moje nejdelší cesta vedla právě tam. Chtěl jsem navštívit moje někdejší spolupracovníky. Když už jsem plánoval cestu do Sýrie, tak jsem si řekl, že cestu prodloužím až do Egypta. Další cesta do Maroka byla už zvědavost na další země. Omán navazoval jako další země Arabského poloostrova.

Ještě jsem chtěl zajet do Jemenu a na ostrov Sokotra, ale to mně zhatilo arabské jaro. Tak jsem zvolil pouť ke Svatému Jakubovi do Santiaga de Compostely

Během svých putování jste poznal mnoho míst i odlišných kultur. Která místa pro vás byla nejzajímavější, a do kterých byste se rád vrátil?

Všechna místa v Arábii jsou krásná, protože mě k nim vážou krásné vzpomínky. Úžasní lidé ochotní poradit a pomoci.

Procestoval jste tisíce kilometrů sám. S tím se pojí i určitá rizika. Ocitl jste se někdy v ohrožení?

Na svých cestách jsem nezažil pocit nějakého rizika. Například na Sinajském poloostrově při cestě pouští často zastavovali řidiči automobilů a ptali se, jestli něco nepotřebuji.

O svých cestách pořádáte také besedy a promítání. Mohou vás v nejbližších týdnech čtenáři někde vidět?

Besedy provádím v okolí Brna, ale pokud by byl zájem tak mohu promítat kdekoli.

 

Děkujeme panu Jiřímu Čefelinovi za poutavé vyprávění a přejeme mnoho úspěšně najetých kilometrů.

Pokud budete mít zájem o uspořádání přednášek z cest, kontaktujte pana Čefelina na emailu jcefelin@seznam.cz nebo navštivte stránku cyklocestovani.eu.

Reklama