V 92 letech strčí do kapsy mladší generace. Známe tajemství nejstarší gymnastky světa

Johanna Quaas, zdroj: tmgenealogy.com

Myslíte si, že v 50 či v 60 letech je na vše pozdě? Neházejte flintu do žita. Když člověk chce, dokáže i nemožné. Němka Johanna Quaas letos oslaví 93. narozeniny a i přes svůj vysoký věk je aktivní gymnastkou, která se účastní gymnastických soutěží. A kdo by čekal nejistou holubičku, bude zklamán. Podívejte se, co vitální seniorka dovede.

Reklama

Ve svých 92 letech zvládá Johanna gymnastické cviky, které nezvládne většina dvacátníků. Se svou aktivní gymnastickou kariérou začala poměrně pozdě, až ve svých 57 letech. Johanna Quaas s elegancí zvládá hvězdy a přemety, cvičí na hrazdě, kladině i na bradlech. Přitom má síly na rozdávání, neboť na bradlech předvádí i náročné stojky.

Aktivní německá důchodkyně měla vztah ke sportu a gymnastice již od mládí. Pro velké pracovní vytížení se ale musela oblíbené gymnastiky vzdát. Nikoliv však úplně. Stala se trenérkou a věnovala se gymnastické výchově mládeže.

V penzi se Johanna Quaas k oblíbené gymnastice vrátila a hned začala sbírat první úspěchy. Na veteránském mistrovství Německa v gymnastice zvítězila již jedenáctkrát. Na slávu si však musela počkat. Světově známou se stala až ve svých 86 letech, kdy její gymnastická vida viděly na internetu miliony fanoušků. V roce 2012 byla slavnostně uvedena do Guinnessovy knihy rekordů, jako nejstarší gymnastka na světě. V té době bylo Johanně 87 let.

Kondici pomáhá udržet aktivní program

Nejstarší gymnastka na světě se stále věnuje soutěžím a exhibicím. O jejím aktivním stylu života svědčí týdenní program. „V úterý a ve čtvrtek chodím do tělocvičny, ve středy máme gymnastickou skupinu pro starší osoby, některým je přes 80 let, pak chodím do sauny. V pátky mám plavání nebo volný gymnastický trénink,“ říká s úsměvem energická dáma.

Motivuje mladší generace k pohybu

Její koníček získal ještě další rozměr. Stala se ambasadorkou osvětové kampaně s názvem Německo trénuje. V kampani propaguje pravidelný pohyb a snaží se motivovat lidi, aby vstali z gauče a začali se hýbat.  „Trénování prospěje každému. A nikdy není pozdě začít,“ dodává Johanna.

A v čem spočívá tajemství vitální důchodkyně?Je to ten nejjednodušší známý recept. Zdravá dieta. Nejím ani moc, ani málo. A hlavně konzumuji spoustu zeleniny,“ uzavírá milá paní, která letos oslaví 93. narozeniny.

Reklama