V 60 letech objevil nový smysl života: Každý den chodí na Lysou horu a inspiruje ostatní

Cítíte se vyčerpáni? Jste bez nálady? Nic vás nebaví? Pak zkuste aktivní pohyb v přírodě. Bývalému horníkovi Jánu Čupovi život změnily hory. S nástupem do penze přišly zdravotní potíže a špatná nálada. Jakmile ale začal pravidelně zdolávat Lysou horu, nabral nový elán do života, a jak říká, teprve v šedesáti začal žít. Inspirujte se úchvatným příběhem Jána Čupy, který každý den zdolává Lysou horu bez trika a někdy i naboso.  

Dvacet tři let pracoval na šachtě jako horník. Když v 58 letech odcházel do penze, trápila ho únava a podlomené zdraví. Po těžké havířské práci najednou nevěděl, co má doma dělat. Na nic neměl náladu a byl na dně svých sil. Životní změnu Jánovi vetkla manželka. „Na Lysou horu mě poslala manželka, byl jsem na dně. Dnes jsem vysmátý,“ říká šestašedesátiletý Ján Čupa.

První zdolání Lysé hory ale nebylo jednoduché. Lapání po dechu, přemáhání únavy a hlavně všudypřítomný pot. Po výstupu Ján ale pocítil novou energii. Druhý den na Lysou horu vyrazil znova. To už odkládal své svršky. Nejdříve bundu. To nepomohlo, stále se potil. Proto odložil mikinu a nakonec i triko. Sám na sobě si vyzkoušel, že nejlépe se při zdolávání hor cítí svlečený do půl těla. A to i při teplotách, které klesají hluboce pod bod mrazu. Bez trika chodí na Lysou horu i při teplotě – 10 Co.

A kdo by si myslel, že Ján Čupa chodí na hory příležitostně, bude na omylu. Ján si výšlapy zamiloval natolik, že Lysou horu zdolává každý den a vždy bez trika, někdy i naboso. Výšlap vynechá jen při mimořádných událostech. Zpravidla, když jede zdolávat hřebeny slovenských i polských Tater, vrcholky Alp nebo jede besedovat o svých horských zážitcích se seniory i mladými studenty.

Pravidelná aktivita vrátila Jánovi zdraví a elán do života. „Říká se, že odchodem do penze lidé zestárnou o dvě generace. Já jsem o dvě generace omládl. Teprve v šedesáti jsem začal žít,“ říká s úsměvem Ján Čupa.

Ján má dnes tisíce fanoušků, svým otužováním inspiruje celé zástupy ostatních otužilců a na Lysé hoře je doslova celebritou. A co víc, fanynky všech věkových generací se s ním rády fotí. Často je tak v obležení o desítky let mladších žen. A to je příjemná motivace k pohybu. Nemyslíte?

Zapomínat nesmíme ani na ostatní sportovně založené seniory, kteří se stejně jako Ján Čupa vydávají na pravidelné horské výšlapy. Všem patří obdiv! Proto užívejme si více přírody, která zlepšuje fyzickou i psychickou kondici.

Ján Čupa, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Ján Čupa, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Ján Čupa, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Ján Čupa, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Ján Čupa, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Fanynky Jána Čupy, zdroj: Facebookový profil Jána Čupy
Reklama