Ústecké vyhlídky

Dnešní výlet začneme na hlavním vlakovém nádraží v Ústí nad Labem. Končit budeme na zámečku Větruše. Trasa je dlouhá cca 11 km, ale fyzicky patří mezi obtížné.

 

 

 

Z nádraží vyjdeme zadním vchodem a po mostu Edvarda Beneše přejdeme řeku, pokračujeme stejným směrem ke kruhovému objezdu. Zabočíme doprava kolem vyhlášené restaurace Lípa a odtud k rozcestníku, na kterém čteme o našem prvním cíli Střekovské vyhlídce. Projdeme areálem továrny a pak už stále do kopce.

Výhledy na Ústí nad Labem ze Střekovské vyhlídky patří k nejkrásnějším ve kterémkoliv ročním období a zanechají v nás silné dojmy.

Pokračujeme po červené značce na hrad Střekov. Zde můžeme za hezkého počasí usednout ve venkovní restauraci a pokochat se úchvatnými výhledy na Labe.

Z hradu jdeme z kopce, podejdeme koleje kamenným podchodem a pokračujeme na úrovni hladiny řeky ke zdymadlům. Zde nás určitě zastaví pohledy do divoké vody. Pokračujeme po zelené přes frekventovanou silnici kolem Vrkočské skály. Před několika lety v létě změnilo koryto potoka svou cestu díky přívalovým dešťům, a tím i vedle jdoucí turistickou cestu. Cesta nahoru je proto velmi kamenitá a ve vlhkém počasí musíme být opatrní. Před vodopády zabočíme vlevo po pěšince na vyhlídku Vrkoč. Odmění nás fascinujícími výhledy na řeku a Středohoří, shora vidíme zdymadla a naproti hrad Střekov v celé jeho kráse.

Vracíme se na původní cestu a přicházíme k Vaňovskému vodopádu. V létě tu moc vody není, zato v zimě se mění ve famózní ledopád. Pokračujeme nahoru po nekvalitní cestě, směr Větruše. Cestou vidíme další krásné výhledy na Labe a Středohoří. Po několika kilometrech přicházíme k cíli naší cesty. Vyhlídek je odtud nespočetně, vidíme krásu města Ústí nad Labem, melancholický obraz hradu Střekov a řeku Labe.

Můžeme se zde občerstvit a dolů se nechat svézt lanovkou do středu města nebo dojít dolů pěšky. Turistická značka nás dovede k nádraží.

i-Senior.cz

Reklama