Ústavní hygienik radí, jak na předvánoční úklid v době koronavirové epidemie

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

S blížícími se svátky řeší každá hospodyňka velký předvánoční úklid. Jak správně připravit domácnost na Vánoce v době řádící koronavirové epidemie, jsme zjišťovali u ústavního hygienika Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Bc. Radka Mikšíka.

Reklama

Pravidla dokonalého předvánočního úklidu neexistují. „Každý má svůj systém, podle kterého se řídí. Během předvánočního úklidu bychom ale neměli zapomínat na místa, která během roku opomínáme. Můžeme si udělat generální úklid ve spižírně nebo vyprat všechny textilie, ve kterých se ukrývají různí paraziti, kteří mohou vyvolat alergickou reakci u senzitivních lidí. Nejen před Vánoci je vhodné udržovat v čistotě všechny potahy, deky nebo závěsy. Nabízí se i čištění matrací. Pozornost můžeme věnovat také každé poličce a šuplíku v domácnosti. Je fajn si najít čas na úklid, do kterého se nám během roku moc nechce a před Vánoci se to hodí nejvíce,“ říká ústavní hygienik nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Bc. Radek Mikšík. Předvánoční úklid vyčistí naši mysl, domácnost a symbolicky nás připraví na vstup do nového roku.

Na otázku, v čem se liší klasický úklid od toho „covidového“, ústavní hygienik odpověděl: „Covidový úklid se v zásadě v ničem neliší od běžného úklidu. Virus je citlivý na všechny dezinfekční prostředky, proto je důležité udržovat čistotu se zvýšenou intenzitou dezinfekce míst, kde je vysoká pravděpodobnost výskytu viru. Pro zdravou a čistou domácnost je důležité krátké a intenzivní větrání, a to zejména teď v zimě, pravidelné stírání prachu z povrchů, ale i podlah a udržování čisté koupelny, toalety nebo kuchyňské desky,“ zmiňuje pan Bc. Radek Mikšík.

Pokud se v domácnosti nachází děti a domácí mazlíčci, je také dobré věnovat pozornost dezinfekci podlahy alespoň jednou týdně. Při využití chemickým dezinfekčních prostředků je důležité dodržovat postup ředění, aby nedošlo k dočasnému nebo trvalému poškození zdraví. „Osobně doporučuji použití parního čističe místo chemických dezinfekční prostředků. Pokud si z finančních důvodu nemůžete parní čistič pořídit, je dobré použit k dezinfekci jakýkoliv běžně dostupný přípravek. Není nutné kupovat drahé „COVID“ označené dezinfekční prostředky. Virus Covid-19 je stejně jako ostatní viry citlivý na jakýkoliv dezinfekční přípravek. Vhodné jsou také ekologické prostředky,“ dodává Bc. Mikšík.

Koronavirová epidemie zasáhla nejednu domácnost, a proto řada lidí řeší, jak postupovat při úklidu, když Covidem-19 onemocnění někdo ze členů rodiny. „Je důležité dodržovat izolaci a používat ochranné pomůcky při pohybu mimo izolovaný pokoj. Covid-19 se chová jako běžný vir, a proto drží nejvíce v místě, kde se pozitivní člověk nachází. Rodina by měla dbát na zvýšenou dezinfekci společných prostor jako je toaleta a koupelna. Je dobré co nejvíce individualizovat své pomůcky, např. mít vlastní ručníky, které odkládáme dále od ostatních, aby nedošlo ke kontaminaci,“ radí Bc. Mikšík.

Ústavní hygienik Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Bc. Radek Mikšík

Pokud si chcete nejen během svátků, udržet zdravou domácnost a pyšnit se odolným zdraví, je nutné dodržovat základní hygienická opatření. Důležitá a často opomíjená je hygiena rukou. Špatně nebo v nejhorším případě vůbec nemyté ruce Vám můžou pěkně zavařit v kotlíku zdraví. „Pokud si nemyjeme ruce, můžeme si domů donést patogenní mikroorganismy, které můžou vyvolat nechtěné infekční onemocnění. Musím uznat, že díky covidu stoupla morálka mytí rukou, která byla předtím na velmi nízké úrovni. Přál bych si, aby to nebyl jen boom, ale aby si lidé toto základní hygienické pravidlo už udrželi navždy,“ vysvětluje hygienik Bc. Radek Mikšík.

Nejen v předvánočním období, ale doslova denním chlebem Čechů se nyní stala péče o ochranné osobní pomůcky. „Textilní roušku je vhodné vyvařovat bodem varu alespoň pět minut. Znečištěné roušky můžeme prát samostatně min. na 40 stupňů. Doporučuji následně nechat projít roušky varem. Co rozhodně nedoporučuji, je jakákoliv sterilizace jednorázových ochranných pomůcek. Při takové aktivitě nepostupujeme v souladu s výrobcem. Lidé si tak tvoří pocit falešné jistoty, možná šetří peníze, ale ne zdraví. Při tepelném zásahu se mohou např. v respirátoru uvolňovat nebo spalovat nanočástice a vznikají v něm tak větší póry, které mají vyšší propustnost virů,“ odpovídá ústavní hygienik Radek Mikšík, který se každý rok o svátcích setkává v rámci pracovních povinností s řadou infekčních onemocnění, díky kterým by někteří na Vánoce nejraději zapomenuli.

Kromě zvýšeného rizika respirační infekce hrozí přes svátky také infekční onemocnění, např. salmonelóza nebo listerióza, které vznikají ze špatně chlazených domácích salátů nebo ze špatně zpracovaného kuřecího masa. „Tato onemocnění vyvolávají závažné zdravotní komplikace. Proto je důležité myslet na správné zpracování potravin a dodržování teplotního řetězce. Nenechávejte jídlo zbytečně dlouho v teple, již od 10 stupňů dochází k zvýšenému růstu nechtěných mikroorganismů,“ upozorňuje Bc. Radek Mikšík.

Vánoce jsou za dveřmi a stejně jako my i ústavní hygienik Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice věří, že svátky prožijete ve zdraví a pohodě. „Důležitá je pohoda, prevence a opatrnost. Zachovejte klid a nenechte se zbytečně strhnout přicházející vlnou předvánočního stresu. Při dodržování, ať už nařízených či doporučených vládních a hygienických opatření, věřím, že vánoční svátky prožijete ve zdraví a pohodě,“ vzkazuje závěrem ústavní hygienik.

Reklama