Ultramaraton jako životní styl

Tento krátký rozhovor vznikl při neformálním povídání v cíli dálkového pochodu v chatě na Lovoši. Měla jsem štěstí, že jsem manželé Kittlovi zastihla, když zrovna neběželi a skromně seděli v koutku horské boudy a svačili. Vedle nás seděli asi 30letí manželé. Když jsme se začali bavit o výkonech Aloise Kittla, s úctou v očích se na něj obrátili.

Reklama

Ing. Alois Kittl se narodil v roce 1937. V současné době je světovou jedničkou v horském ultramaratonu ve věkové kategorii nad 70 let. Žije se svou ženou Ing. Růženou Kittlovou na severu Čech ve městě Teplice.

Jak se stane, že člověk začne běhat ultramaratony, to přece není běžná věc?

AK: Celý život jsem chodil dálkové pochody. Tedy chodil… Od samého začátku trasy dlouhé100 km, častěji ale 200 km. Měli jsme partu, se kterou jsme prvních 40 km šli a zbylých 160 km běželi. Protože pro naše tempo nebyly připraveny na stanovištích kontroly, obvykle jsme čekávali několik hodin, než se kontrola otevře a potvrdí nám průchod (průběh).

Růženka: Od svých 50 let se začal zaměřovat už jen na běhy a stovky běhá dodnes.

Žiješ zdravým životním stylem?

AK: Ne, jím normálně, když mám čas, jdu si zaběhat, ne kvůli tréninku, ale protože mě to baví.

Co Ti ultramaraton dal?

AK: Velmi zajímavý a krásný život. Dal mi přátele, se kterými vidíme život stejně, máme stále témata k povídání. Také respekt a uznání lidí, kteří dokážou překonávat své limity. Vždy se rádi potkáváme.

Chvíli ještě se štěstím v očích a úsměvem na tváři Alois s Růženkou vyprávěli své zážitky z ultramaratonů. Po chvíli vstali, že musejí na vlak. Měli před sebou 3 km, vlak jim jel za čtvrt hodiny. Zeptali se mě, jestli nechci jít s nimi. Tedy jít…. Než jsem jim stačila zamávat, svěžím běžeckým tempem zmizeli v lese.

Závidím jim.

Reklama