Zhoršující se stav dásní, více kamene, občasné krvácení a taky pár můstků. Tak obvykle vypadá stav chrupu nás všech kolem šedesátky. Zhoršovat se ale nemusí, když zvolíte vhodnou péči a nebudete vynechávat prohlídky u zubního lékaře.
Krvácení dásní jako varování
Prvním signálem, že je něco špatně, je krvácení dásní. Doprovodný jev zánětu, kterým trpí v Česku až 80 % lidí. Dásně se zanítí kvůli nedostatečnému odstranění zubního plaku, ze kterého se po čase – procesem zvaným mineralizace – stane zubní kámen. Ten už doma neodstraníte a je potřeba vyhledat pomoc dentální hygienistky. Tu navštěvujte vždy dvakrát do roka. I když si totiž budete perfektně čistit zuby, nějaký ten kámen se vždy utvoří a je dobré se ho zbavit včas.
Zdravý stav dásní můžete udržovat také pomocí vhodně zvolené péče. Například zubní pasta Meridol, Herbadent nebo Parodontax. Pomáhají udržet dásně v kondici, pěkně růžové a zpevněné. Samozřejmostí je používání měkkého zubního kartáčku s rovně zastřiženými vlákny. Správnou techniku čištění vám ukáže dentální hygienistka nebo se o to pokusit sami podle návodných videí.
Péče o můstky a korunky
Nějaká ta korunka a můstek se nevyhne prakticky nikomu. Aby co nejdéle vydržely, je nutné se o ně dobře starat. Doplnit čištění mezizubním kartáčkem by mělo být samozřejmostí. V případě můstků jsou vhodné pro čištění speciální zubní nitě s označením superfloss, případně skvěle poslouží ústní sprcha. Ta prostor mezi můstkem a dásní čistí pomocí proudu vody.
I když máte korunku roky a zub pod ní již endodonticky ošetřený (mrtvý, bez nervů), může se stát, že se po čase ozve. Obvykle je to proto, že se kanálky nepodařilo zcela vyčistit. Určitě neváhejte navštívit svého ošetřujícího zubního lékaře. Nemusí to nutně znamenat, že si budete muset pořídit novou korunku nebo že o zub přijdete. To už je totiž vždycky až to úplně poslední řešení.
Kdy je čas na kompletní náhradu?
Nikdo tenhle verdikt nechce slyšet. Čas uvažovat o celkové zubní náhradě je ve chvíli, kdy už většina zubů chybí nebo je opatřena korunkou, která je už starší. Oprava takových zubů, abyste se vyhnuli celkové náhradě, by byla velmi nákladná a zejména ne vždy možná. Pokud už je tedy zubů méně, zároveň už neexistují možnosti implantace nebo můstků, anebo chybí finance pro uhrazení korunek, pak je čas zvážit možnost kompletní zubní náhrady. Tu hradí pojišťovna a nárok na novou máte každé tři roky. Péče o ní není nijak složitá a při použití vhodných fixačních prostředků – a za předpokladu, že je náhrada dobře zhotovená – nemá moc lidí šanci poznat, že ji máte. Zároveň se vám může velmi ulevit. Zejména pokud máte v ústech už větší množství zánětů nebo jiných potíží kolem zubů.
Autor: www.nazuby.cz, Andrea Ivaničová