Údolím Suché Kamenice

Výlet začneme v obci Labská stráň. Do obce jede autobus z Děčína. Výlet není dlouhý. Cca 12 km a můžeme si ho bez obav o čas prodloužit. Nacházíme se v Národním parku České Švýcarsko a kterýmkoliv směrem se vydáme, všude najdeme nějakou zajímavost.

 

 

Z Labské stráně půjdeme nejprve po červené k vyhlídkovému místu Belvedér. Fascinující vyhlídka na skále s širokými schody vytesanými přímo do skály je nejstarší vyhlídkou v národním parku. I za zhoršených podmínek vidíme jako na dlani hluboký kaňon Labe a za řekou již v Saském Švýcarsku skalní vyhlídku Kaiserkrone a stolovou horu Zirkelstein. Je zde hotel, ve kterém se můžeme občerstvit.

Vrátíme se do obce a pokračujeme na druhou stranu. Po červené značce sestupujeme k Údolí Suché Kamenice. Než se České Švýcarsko stalo národním parkem, bývala tu vyhlášená trampská oblast. Potlachoviště tu mělo několik starých trampských osad. Převisů je tu hodně, údolí je romantické. Název Suchá Kamenice dostala lesní říčka pro svůj trvale nízký stav vody (po jedné noci tu trávené u ohně a za silného deště jsem ji zažila rozvodněnou natolik, že jsme se v ní brodili až po kolena).

Po červené pokračujeme k Ústí Suché Kamenice. Jdeme typickým skalnatým kaňonem, které v Čechách nemůžeme jinde vidět. Jen husté lesy, skály, kamenité cesty a ticho.

Z kopce sejdeme dolů k silnici. Les již dále nepokračuje, podél silnice teče Labe. Máme dvě možnosti. Vpravo po silnici můžeme dojít do Hřenska na autobus či na soutěsky, vlevo k přívozu, který nás přes řeku převeze do obce Dolní Žleb na vlak. Závěr cesty není ideální, ale lesní stezky vedoucí blízko silnice jsou poničeny po povodních a není radno po nich zatím chodit.

Reklama