Údolí Peklo a hrad Jestřebí

Dnešní výlet začneme na vlakové stanici Česká Lípa. Fyzicky je výlet nenáročný a trasa je dlouhá zhruba 23 km. Po celou dobu výletu se budeme držet červené turistické značky.

 

 

 

Z nádraží v České Lípě se vydáme vlevo k rozcestníku, od kterého dále pokračujeme po turistickém značení. Projdeme obcí Dubice kolem nádrže Pískovna a vstoupíme do Údolí Peklo. Pokračujeme kolem Pekelských rybníků, rozmanitých skalních útvarů a Robečského potoka. Ten nás provází celou cestu údolím. V období jara v této lokalitě narážíme na velké množství lidí. Když kolem potoka rozkvetou obrovské koberce bledulí, je zde opravdu všude bílo a zážitek je unikátní.

Míjíme zřiceninu hradu Frýdlant, Dračí skály a přicházíme k zámku Zahrádky. Zámek v roce 2003 vyhořel a doposud není opraven. Volně přístupný je alespoň zámecký park. V obci se můžeme občerstvit a pokračujeme ke zřicenině hradu Jestřebí. Můžeme jít po silnici po neznačené cestě, nebo po červené kolem skalních útvarů. Projdeme Dlouhým dolem a začneme stoupat ke skalnímu hradu. Je odevšud vidět a nemůžeme zabloudit.

Po prohlídce zajímavého místa odcházíme. Můžeme pokračovat po žluté a zelené značce na Lysou skálu, které se říká Spící panna (proč, to je zřejmé při pohledu z dálky). Výstup na skálu samotnou se nedá již nazvat turistickým, a proto nechť každý zváží své fyzické možnosti. Odtud se cestou k vlaku můžeme v Provodíně zastavit ve známé motorkářské restauraci. Nebo můžeme pokračovat dále po červené značce přes Braniborskou jeskyni, známý trampský převis, do Starých Splavů.

Reklama