Hradec nad Moravicí okouzlí pohádkovým zámkem i bohatou kulturou

Hradec nad Moravicí se pyšní jedním z nejkrásnějších zámků ve Slezsku, který je díky své pohádkové atmosféře vyhledáván nejen turisty, ale také zástupy svatebčanů. Vedle zámku pětitisícové město vyniká nádhernou přírodou s jedinečnými výhledy do širokého okolí. Poznejte s námi pohádkový Hradec nad Moravicí.

Hradec nad Moravicí se nachází v malebné krajině předhůří Nízkého Jeseníku. Co by kamenem dohodil jižně od Opavy. Hradcem protéká řeka Moravice a malebná příroda činí město přitažlivým v každém ročním období.

Místo si oblíbil i Beethoven

Prastaré osídlení Hradce nad Moravicí se datuje okolo 8. století našeho letopočtu, kdy bylo území osídleno Slovany. První písemné zmínky se však připisují k létům 1060 a 1078. V tomto období zde Přemyslovci vybudovali hrad, který byl později po požáru přestavěn na důmyslně opevněný gotický komplex. Historie města byla v dalším období významně spjata s historií tohoto knížecího sídla. Do historie zámku se nejvíce zapsal rod Lichnowských. Mezi roky 1778 a 1945 se na hradeckém panství vystřídalo šest generací knížecího rodu Lichnowských z Voštic a Werdenbergu.

Na zámečku v minulosti pobývali významné osoby jako Ludwig van Beethoven, Franz Liszt, či Nicciló Paganini.

Zámek Hradec nad Moravicí se skládá z tří hlavních částí. Z Bílého zámku, který je součástí hlavního prohlídkového okruhu, dále z novogotické přístavby Červeného zámku, a z hradební zdi s Bílou věží, která byla inspirována režnými hrady staroněmecké gotiky.

Zámecký areiál je hojně vyhledáván mladými páry pro konání pohádkových svateb. Mimo to se zde koná spousta kulturních akcí. Od vernisáží, divadelních vystoupení až po hudební festivaly, kterými jsou Janáčkův máj či mezinárodní Beethovenův Hradec.

Zámek v Hradci nad Moravicí, foto: Jan Mehlich

Zámecký park je protkán sítí stezek

Součástí zámeckého areálu je rozsáhlý anglický park, který byl vybudován převážně v druhé polovině 19. století. V parku byla vyznačena řada vyhlídkových tras. V našem putování nemůžeme zapomenout na procházku po Bukovském chodníku, který sloužil jako lovecká stezka Lichnowských. Trasa chodníku vede lesem, který se rozprostírá na stráních kopců nad řekou Moravicí.

Zámecký areál má celkovou rozlohu 130 hektarů, z toho vlastní park zaujímá plochu 63 hektarů. O nedostatek místa na procházku určitě nebudete mít nouzi. Věk nejstarších stromů je odhadován na 300 až 400 let.

Další zajímavou stezkou je jihozápadní trasa od zámku přes obec Žimrovice a dále kolem Weisshunova kanálu, k zajímavým technickým památkám. Najdeme zde akvadukt, vodní tunel a papírenský splav. Od tohoto splavu vede dlouhý náhon až k papírnám v obci Žimrovice.

Hradec nad Moravicí je kouzelným místem, které by ve vaší mapě navštívených míst určitě nemělo chybět.

Reklama