Hrad Úsov

V dnešních toulkách turistického zpravodaje se vypravíme do Olomouckého kraje, kde v malebné vesničce Úsov, která leží přibližně 12 km od města Mohelnice, navštívíme jeden z nejstarších hradů na Moravě.

 

 

Původní hrad byl v nynějším Úsově zbudován kolem poloviny 13. století. Do roku 1487 hradní palác přestavěli páni z Vlašimi, dílčí úpravy prováděli páni z Boskovic a od 17. století Lichtenštejnové, kterým patřil zámek až do roku 1945.

V roce 1898 umístil Jan II. z Lichtenštejna do zámeckých interiérů lesnické a lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvířeny z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav do Polska, Itálie, Afriky a Indie. V současnosti tak vzniklo lovecko – lesnické muzeum, které shromažďuje přes 4000 kusů přírodních exponátů, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště.

V prvním poschodí můžeme zhlédnout trofeje afrických zvířat, zvláště antilop, gazel, zebry, lva pustinného, nosorožce či lebku slona afrického. Tyto exponáty pocházejí z přelomu 19. a 20. století.

V druhém poschodí na návštěvníky čeká česká fauna v podobě exponátů ptáků a savců. V doprovodných expozicích jsou vystaveny kolekce zbraní, nábytek vyrobený z kořenů stromů a předměty dokumentující vývoj lesnictví ve 20. století.

i-Senior.cz

Reklama