Tři přehrady Jizerských hor

Dnešní výlet započneme na vlakové stanici Jablonecké Paseky. Trasa měří zhruba 30 km a je náročná. Výlet je lépe absolvovat za hezkého počasí na jaře či v létě, abychom si mohli vychutnat okouzlující atmosféru míst Jizerských hor, která navštívíme.

 

 

Od vlaku jdeme po místním značení k přehradě Mšeno. Je to pro tento kraj typické vodní dílo. Přehrada se nalézá přímo ve městě a v létě se v ní můžeme vykoupat. Vrátíme se k rozcestníku, který jsme cestou minuli a pokračujeme na rozhlednu Bramberk.

Jdeme lesem a první výhledy nás čekají až z krásné kamenné rozhledny. Odtud po červené značce jdeme k rozhledně Slovanka. Je nejstarší českou železnou rozhlednou a stojí nedaleko zimního střediska Severák. Pokocháme se výhledy a v místní turistické chatě se můžeme občerstvit.

Po červené značce postupujeme převážně lesem k přehradě Josefův Důl. Vychutnáme si melancholický klid tohoto místa a zvolíme možnost další cesty. Buď se vydáme na Novou Louku podél přehrady po lesní silničce, užijeme si tak úchvatné výhledy na přehradu zasazenou do překrásné krajiny Jizerských hor. Nebo pokračujeme do Kristiánova, kde navštívíme Památník sklářství a propadneme atmosféře hor a odtud po modré dojdeme na Novou Louku.

Pokud jsme se neobčerstvili na Slovance, nenechme si ujít návštěvu věhlasné Šámalovy chaty na Nové Louce. Excelentní kuchyně spolu s fascinující atmosférou místa nám připraví nezapomenutelný zážitek na celý život.

Z Nové louky pokračujeme po zelené k přehradě Černé Nisy v Bedřichově. Překrásná přehrada a okolní krajina nás okouzlí a nebude se nám odtud chtít odejít. Přesto se vydáme buď po modré do Liberce nebo do Oldřichova v Hájích po žluté. Můžeme se vrátit na Novou Louku a po žluté dojít na rozhlednu Královka a odtud do Janova nad Nisou. Pokud máme dostatek času a sil, můžeme si výlet výrazně prodloužit výběrem některé z atraktivních a náročných cest do Hejnic.

Reklama