Trápí vás v těchto mrazech bolest kloubů? Jezte pomeranče a pijte kefír

Mrazivé počasí má velký vliv na řadu revmatických onemocnění a potíží kosterní soustavy. Důvodem je nejen chlad a mráz, který venku přetrvává, ale i minimální pohyb, který je kvůli teplotám omezen jen na nejnutnější. Jak si v zimním čase pomoci od bolesti kloubů?

Častými revmatickými onemocněními jsou revmatoidní artritida, osteoartritida a osteoporóza. I přestože nejohroženější skupinou jsou lidé nad 80 let, potíže kosterní soustavy se nevyhýbají ani mladším ročníkům. Především pak zánětlivá onemocnění kloubů a svalů postihují především populaci ve věku 20 až 40 lety.

V mrazivém období může bolest kloubů postihnout i zcela zdravé jedince. Bohužel i přes řadu výzkumů se stále neví, proč právě chladné počasí problémy způsobuje. Existuje hned několik teorií, které ale nelze pokládat za stoprocentní.

Jeden vědecký výzkum praví, že bolest kloubů způsobuje nedostatek světla v zimě, kvůli čemuž dochází ke špatné cirkulaci krve a k následnému tuhnutí kloubů a svalů. Druhá teorie ale viní zmiňovaný minimální pohyb. Lidé v zimním období raději tráví čas doma v poklidu pod dekou u televize, což má za následek nabírání váhy a opět ztuhlost kloubů a svalů.

Ač lékařsky potvrzená není žádná teorie, je v mrazivém počasí vhodné přistoupit k několika opatřením, především pak když teploty dosahují minusových hodnot, jako je tomu v posledních dnech.

Čas strávený venku je opravdu vhodné minimalizovat, přesto není nutné se mu zcela vyhýbat. Zajděte si tak na nákup do blízkého obchodu nebo na poštu pro důchod. Rozhodně ale nezapomeňte na teplé oblečení a termoprádlo! Máte-li rádi pohyb, pak se protáhněte doma nebo si zajděte zacvičit do fitness centra.

Do jídelníčku zařaďte jídla bohatá na vápník a vitaminy C, D a K. Konzumujte hodně špenátu, zelí a lososa. Nakupte si i síťku pomerančů a doplňujte vitamin C prostřednictvím tohoto ovoce. Při jejich přípravě se ale nezbavujte bílé slupky, která obsahuje velký podíl vitaminů. Chránit chrupavky a klouby v mrazech pomáhá i olivový olej a kefír.

Reklama