Tlakoměr by měl být povinnou výbavou vaší lékárničky

Tlakoměr, foto: Viktor Lugovskoy / Shutterstock.com

Tak, jak do lékárničky patří teploměr či obvaz, měl by v té domácí mís své místo i tlakoměr. A to obzvlášť v případě, že se potýkáte se zdravotními problémy, které souvisí s výkyvy tlaku. V zásadě se jedná o jednoduchý malý přístroj, který zvládnete obsloužit bez asistence. Jak ho správně vybrat a na co se zaměřit? Poradíme.

Reklama

Jednoduchý, levný, spolehlivý

Tyhle tři parametry jsou tím, co pojí většinu tonometrů na trhu určených pro domácí použití. Nic víc se od nich také neočekává. Liší se v zásadě jen přídavnými funkcemi nebo konektivitou, která je sice praktická, ale vhodná spíš pro mladší, či technicky zdatnější uživatele. V praxi to znamená, že tlakoměr pomocí bluetooth technologie propojíte se svým smartphonem a všechna data bude mít přehledně vždycky po ruce. Rankito.cz nabízí uživatelům přehledné srovnání měřičů krevního tlaku a také rady, jak vybrat ten nejvhodnější.

Neplaťte za zbytečné funkce

Pokud je pro vás měření tlaku denní rutinou, ať už ze zvědavosti nebo zdravotních důvodů, oceníte především přesnost a rychlost přístroje. Vyberte si proto tlakoměr, který vás upozorní na špatně nasazenou manžetu či nevhodnou polohu, která by mohla zkreslit výsledky měření. Oceníte i velkou kapacitu s možností ukládání naměřených dat. Pokud hodláte tlakoměr sdílet s partnerem či jiným členem domácnosti, doporučujeme pořídit takový, který je schopen ukládat data samostatně pro dva uživatele. Test a recenze tlakoměrů také vyhodnocují jako užitečné funkce varování před srdeční arytmii a týdenní přehledy.

Vybírejte podle uživatele

Pokud plánujete tlakoměr pořídit pro starší příbuzné, vyhněte se zbytečným vychytávkám, a zaměřte se zejména na jednoduchou obsluhu, přehledný a dobře čitelný display a přesnost měření. Také zkontrolujte, zda bude dostačovat velikost manžety. Ne všechny přístroje disponují univerzální verzí. Co se týče ceny, ta není nijak astronomická, již kolem tisícovky pořídíte jednoduchý přístroj, který poskytne všechny základní funkce.

Při koupi tlakoměru zkontrolujte, zda prošel klinickými testy.

Reklama