Tisk etiket – jak se tisklo v dobách minulých?

zdroj: pixabay.com

Zajímali jste se někdy, kdy vůbec poprvé spatřili světlo dnešní etikety a kdy poprvé proběhl tisk etiket? V článku se dozvíte celou historii.

Reklama

První etikety na světě

Zkuste uhodnout, kdy se začaly první etikety používat? První jejich vznik se datuje do 17. století, kdy se značily lahvičky na léky, aby bylo dobře poznatelné, která lahvička obsahuje jaký lék. Během 18. století si etiket všimli prodejci a výrobci vína, a tak začali s tiskem i oni. Přemýšlíte nad tím, jak asi v té době probíhal tisk etiket? Samozřejmě, že ručně, a to za pomoci klasického dřevěného lisu na ručně vyrobený papír – a vzhledem k tomu, že samolepící etikety ještě nikdo nevynalezl, lepily se pomocí lepidla.

Barevnost lákala potenciální kupce

Metody etiket byly velmi náročné jak na výrobu, tak i na čas. Postupem času – zejména v letech 1850 až 1860 docházelo ke značným pokrokům v tisku, ten nastal zejména u barevného tisku. Jen prvotřídní zboží mohlo být v té době vybaveno ručně malovanou barevnou etiketou. Výrobci začali objevovat kouzlo prodeje – věděli, že aby povzbudili zájem prodeje, musí vynaložit jakousi kreativitu. Troufnete si říct, co odstartovalo dnešní miliardový průmysl? Byla to výroba samolepících etiket v roce 1935 v USA.

Doba se rychle vyvíjela

Doba se rychle měnila a díky stále novým technologiím se začaly etikety prodávat ve velkém – zejména v 60. letech 20. století. Postupem času se etikety dostávaly na lepší úroveň, vznikaly termo etikety, čárové kódy apod. Také tisk etiket procházel a stále prochází inovací – polygrafické služby dnes nabízí několik druhů tisku na různý materiál.

Dnes je možné si nechat natisknout etikety nebo termoetikety dle vlastního přání – můžete si dokonce předem nechat nafotit motiv etiket (fotoslužby v Plzni nabízí jak návrhy na etikety, tak i do katalogů).

Reklama