Tipy, jak účinně zabránit nespavosti u seniorů

Zdroj obrázku: Rido / Shutterstock.com

Nemůžete v noci zaspat, neustále se převalujete a budíte se brzy ráno a opět vám nejde usnout? Výskyt nespavosti u seniorů je častý, ale naštěstí existují způsoby, jak se jí zbavit a dopřát si kvalitní a dlouhý spánek.

Reklama

Proč je nespavost ve vyšším věku běžným jevem

Důvodů, proč je nespavost u seniorů poměrně běžným jevem, je hned několik. Vliv na horší kvalitu spánku má to, že starší lidé jsou méně aktivní, tudíž i jejich potřeba spánku je nižší a k dostatečnému odpočinku jim postačuje méně hodin. Další příčinou nespavosti jsou zdravotní důvody a nemoci, které starší občany trápí. Při obtížích s močovou soustavou omezuje spánek neustálé docházení na toaletu, bolesti kloubů také nepomáhají a komplikace se spánkem s sebou přináší také Alzheimerova choroba, syndrom neklidných nohou či partnerovo chrápání.

Přidejte více činností během dne, díky kterým se unavíte

Jedním ze způsobů, jak si může senior vychutnat klidný spánek po většinu noci, je objevení nové zájmové činnosti. Když do svého denního programu přidá novou aktivitu, více se tím unaví a spaním na pružinové matraci, která je pro seniory mimochodem vhodná, stráví klidně i celou noc.

Zdroj obrázku: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Zapomeňte na těžká jídla a konzumaci většího množství tekutin

Naopak by se před usnutím měli nejenom starší lidé vyvarovat konzumaci těžkých jídel, většího množství tekutin a užívání návykových látek. Svíčková na smetaně s pěti knedlíky spořádaná těsně před spaním a zapitá půllitrem piva vám ke klidnému spánku rozhodně nepomůže. To samé platí o kávě a cigaretách. Kromě toho že mají negativní vliv na vysoký tlak, můžete mít kvůli cigaretám slabší imunitu.

Zamyslete se nad svou spánkovou hygienou

Jaké jsou vaše noční návyky? Chodíte každou noc do postele ve stejnou dobu? Uleháte na zdravotní matraci, která vám uleví od bolesti zad a kloubů, poctivě zatahujete závěsy, osvětlení ložnice je intimní a zbytečně před spaním netopíte? Spánková hygiena ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. I drobné změny ve vašich návycích, mohou mít dalekosáhlé účinky. Pokud se budete držet obecných doporučení spánkové hygieny, odměnou vám bude ničím nerušený zdravý spánek.

Obecná doporučení spánkové hygieny

Mezi základní doporučení spadající do kategorie spánkové hygieny patří:

  • vypnutí všech přístrojů, které vydávají modré světlo, alespoň hodinu před spaním,
  • chození do postele ve stejnou dobu každý den,
  • spaní v naprostém tichu a tmě v dobře vyvětrané místnosti,
  • zklidnění myšlenek před spaním.

Budete-li se těchto pravidel držet, nespavost začne postupně mizet.

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Jak na nespavost ze stresu

Častou příčinou nespavosti je také stres a myšlenky, které nelze vypnout a člověku způsobují akorát úzkosti a vysoký krevní tlak. Znáte ten pocit, když večer uleháte do postele, ale než se stihnete uvelebit na prostěradle na své měkké pěnové matraci, naklepat si svůj anatomický polštář, schovat se pod přikrývku a usnout, začnou vám hlavou vířit myšlenky, které nelze vypnout? Právě tyto myšlenky a obavy mohou být příčinou dlouhodobé nespavosti. Procházíte-li právě těžkým životním obdobím a jste zužováni starostmi, které vám doslova nedají spát, popovídejte si s někým blízkým a svěřte se mu.

Zhoršený spánek způsobený nemocí

Spouštěčem chronické nespavosti mohou být také dýchací obtíže, nachlazení a noční kašel. Co na nespavost v takových případech? Začněte užívat léky na kašel, přípravky k posílení imunity a pomozte si také bylinkovými čaji, které zlepší vaše zdraví a pomohou vám lépe spát. Léčbu nespavosti a výběr vhodného léku konzultujte s vaším lékařem.

Věnujte zvýšenou péči spánkové hygieně, usínejte na kvalitní matraci, před spaním zhasněte všechna světla a najděte si novou volnočasovou aktivitu, která vás spolehlivě unaví, a užívejte si plnohodnotný spánek každou noc.

Reklama