Tipy, jak podpořit vitalitu a energii ve vyšším věku

Foto: Pereslavtseva Katerina / Shutterstock.com

Silná imunita je zejména pro seniory velmi důležitá, jelikož zvyšuje odolnost proti různým patogenům. Posílit imunitní systém můžete správným stravováním a doplňky stravy, díky kterým zůstanete vitální.

Reklama

Posílení imunity

S vyšším věkem přichází různé změny v těle, přičemž i imunita může slábnout. Proto je dobré myslet na posílení imunity. Právě imunita u seniorů je klíčová pro zachování pevného zdraví. Způsobů, jak posílit imunitu, je několik. Jedním z těch nejdůležitějších je zdravá výživa, díky které tělu dodáte potřebné živiny a látky. Kromě imunity vám navíc nebude chybět ani vitalita a energie.

Vyvážená strava

S postupujícím věkem již tělo nepotřebuje tak energeticky vydatnou stravu, ovšem stále je potřeba přijmout dostatek živin. Může být složité najít balanc, při kterém přijmete dostatek živin, ovšem nebude vám hrozit nadváha. Z toho důvodu je důležité do jídelníčku zařadit hlavně potraviny s vysokou nutriční hustotou. Ty obsahují mnoho důležitých látek jako jsou základní živiny, vitamíny a minerály, přičemž jejich energetická hodnota není příliš vysoká. Proto je dobré konzumovat hlavně ovoce, zeleninu, luštěniny, brambory, maso a obilné výrobky.

Doplňky stravy

Jestliže vás trápí nedostatek vitamínů ve stravě, lze využít různých doplňků stravy. Doplňky na imunitu mohou mít různou podobu, dostupné jsou například oleje či kapky na imunitu. Velmi důležité je přijímat vitamíny A, B, E, K, ovšem i řadu dalších společně s minerály. Proto je dobré zakoupit si komplexní doplňky stravy, které se postarají o doplnění všech důležitých látek, kterých ve stravě můžete mít nedostatek.

Bohaté potraviny

Kromě vitamínů a minerálů se nabízí celá řada různých potravin, které obsahují důležité látky. Ty působí na zdraví celého organismu a mnohdy i psychického zdraví. Jestliže se cítíte bez energie, může vám pomoci guarana, ta je přírodním zdrojem kofeinu. Pro zlepšení prokrvení rukou, nohou a mozku se hodí ginkgo biloba.

Pro zlepšení paměti a soustředění je pak doporučován také ženšen, který navíc působí také proti stresu a únavě. Podobné účinky má také kvalitní hořká čokoláda, z té se můžete těšit také na pocity štěstí. Imunitu pak podporuje i kysané zelí, obsahuje totiž spoustu vitamínů a podporuje zdraví tlustého střeva, které je důležitým imunitním orgánem.

Pohyb

Ani ve stáří bychom neměli zapomínat na pravidelný pohyb. I ten je totiž důležitý pro zachování pevného zdraví. Je však třeba najít přiměřenou fyzickou aktivitu pro daný věk. Díky sportu můžete předejít různým onemocněním a poruchám pohybového aparátu.

Ovšem neměli byste se přepínat a nepřiměřeně se zatěžovat. Jednou z nejlepších aktivit je proto chůze. Potřebovat budete jen kvalitní obuv, případně trekingové hůlky, a můžete vyrazit. Nebojte se však ani pomalejších aktivit jako je jóga či posilování.

Tělu prospějí také dechová a rehabilitační cvičení, díky kterým procvičíte všechny svaly. V jakémkoliv věku je pak skvělé také plavání, které nezatěžuje klouby, ovšem využívá většinu důležitých svalů.

Psychické zdraví

Kromě zdravého těla je velmi důležitá také zdravá mysl. Jestliže se totiž dlouhodobě necítíte psychicky dobře, mohou z toho vyplynout i fyzické problémy. Zaměřte se na mentální trénink, díky kterému vždy zaměstnáte svůj mozek. Oblíbené jsou například křížovky, sudoku či další různé hlavolamy.

Rozhodně stojí za to pokračovat v sebevzdělávání v různých oblastech – čtěte knihy, zajímejte se o aktuální dění. Pokud je to možné, vyrazte za kulturou do divadla či na výstavy. Dobré je také najít si koníčky, kterým se budete moci věnovat. Jednat se může v podstatě o cokoliv, zkuste se zamyslet, co jste vždy chtěli dělat, ale doteď jste na to neměli dostatek času.

Kromě vyvážené stravy je pro silný imunitní systém důležitý také dostatečný pitný režim, kvalitní spánek a harmonický způsob života. Stres může být pro tělo celkově škodlivý, proto se mu snažte vyhýbat.

Reklama