Terezínka – Muchov – Černá Studnice

Dnešní výlet započneme na vlakovém nádraží Tanvald. Trasa je dlouhá přibližně 15 km a je možné si ji prodloužit v závěru výletu k četných atraktivním turistickým cílům dle vlastní volby.

 

 

 

Od vlaku jdeme vpravo do města po červené značce. Projdeme městečkem s horskou atmosférou a na jeho druhém konci vstupujeme do lesa u školky Bálovka. Čeká nás strmý a nesmlouvavý jizerskohorský výstup na vyhlídku Terezínka. Výhledy vskutku stojí za to.

Vyhlídka Terezínka je plochá kamenná terasa s výhledy na Jizerské hory poseté tmavě zelenými lesy a díky křišťálově průzračnému vzduchu i s krásně zaostřenými obrazy. Pokud máme štěstí a jako většinu roku nám zrovna neprší.

Z Terezínky pokračujeme na vrch Muchov. Jde o kamenitý vrchol kopce. Vidíme odtud na protější rozhlednu Tanvaldský Špičák a široké okolí.

Jako mají Krkonoše svého vládce Krakonoše, mají Jizerské hory ducha Muhu. A ten bydlí na Muchově. Pamatujme na to a chovejme se zde tiše. Za ohleduplnost a úctu se nám Muhu odmění splněným přáním. Posaďme se tiše na jeden z četných kamenů a pomysleme na své přání. Vyplní se.

Pokračujeme po Černostudničním hřebenu k rozhledně Černá studnice. Jdeme hebkou měkkou lesní trávou, všude kolem nás typické jehličnaté stromy, omračující atmosféra. V pohodě na duši přicházíme ke kamenné rozhledně. Výhledy z ní jsou neobyvyklé, vidím odsud nejznámější dominanty Jizerských či Lužických hor a mnohé další. Dají se zde koupit krásné suvenýry. Pokud si chceme déle vychutnávat vysokohorskou atmosféru tohoto místa, můžeme se občerstvit v restauraci.

Odtud sestupujeme dolů po zelené značce do Nové Vsi a následně pokračujeme do Jablonce nad Nisou na vlakovou zastávku. Výlet si můžeme prodloužit do Mšena nad Nisou procházkou na přehradu. Můžeme ale jít také rovnou z Černé Studnice do Dolní Černé Studnice a do Pěnčína. Zde si můžeme prohlédnout známý výletní areál s farmou koz a dalšími atrakcemi.

Reklama