Tablety seniorům usnadní život a neztratí spojení se svými nejbližšími

Tablety otevírají seniorům přístup k internetu a vzdálené komunikaci. zdroj: iStyle.cz

Když se řekne tablet a senioři, vybavíme si spíš pilulku proti nemoci. Tentokrát se ale zaměříme na tablety elektronické! Hledání otevírací doby obchodu, odjezd autobusu nebo volání nejbližším přes video? Pro někoho samozřejmost, pro starší lidi občas velká neznámá. Co jim pomůže a v čem je tablet tak užitečný?

Reklama

Tablet jako praktický a skladný pomocník

I senioři touží proniknout do online světa. Nejen, že získají snazší přístup k informacím, ale přiblíží se svým dětem a vnoučatům. Většina z nich už brouzdá po internetu díky stolnímu počítači nebo notebooku, tablet ale může nabídnout další možnosti – například zvětšení písmen dle potřeby. Toto praktické elektronické zařízení je navíc skladnější a senior na něm může pracovat jak u stolu, tak v křesle nebo třeba venku na lavičce.

Pokud pořizujete tablet svým starším příbuzným, zaměřte se při výběru na velikost obrazovky, neměla by být menší než 10 palců. Většina seniorů se totiž potýká se zrakovými problémy. Nesporná výhoda tabletu je ovládání dotykem. Tablet je tak přístupnější těm, kteří s ním nemají zkušenosti. Může být také dobrým pomocníkem lidem, kteří jsou připoutáni na lůžko.

Tablety pomáhají seniorům v komunikaci. zdroj: iStyle.cz

Na konstrukci záleží

Konstrukce může být plastová, skleněná nebo kovová. Skleněnou variantu raději nevolte, při pádu se poškodí raz dva. Plastová konstrukce ušetří peněženku a zároveň vydrží i nějaké ty ťukance. Pokud pro svoji babičku nebo dědu chcete něco odolnějšího, zkuste kovový iPad od Applu. V případě, že senior nepotřebuje profesionálně nadupaný stroj, je pro něj ideální iPad Air. Ten je odlehčený a při manipulaci se nepronese.

Až vyberete vhodný tablet, popovídejte si s babičkou a dědečkem a vyberte užitečné aplikace, které jim usnadní život:

  • iVysílání České televize
  • AccuWeather Počasí
  • Jízdní řády IDOS
  • Google Maps
  • Záchranka
  • MyTherapy
  • Mobilní turista
Tablety poskytují přístup k informacím, užitečným aplikacím i k sebevzdělání a zábavě. zdroj: iStyle.cz

Existují speciální vzdělávací kurzy určené starším lidem, které nenechají žádného seniora v nesnázích. Po podobném školení pak snadno odesílá e-maily, komunikuje s rodinou na sociálních sítích nebo vyhledává praktické informace na internetu. Dobrý kurz by měl obsahovat také sekci o bezpečné komunikaci, která upozorní seniory na rizikové chování v online prostředí.

Autorem článku je Pavla Melenová

Reklama