Svědomí: čtení na léto

Prázdniny, dovolená ideální doba pro čtení, kdy jindy už si udělat čas na příjemné počtení. Pokud máte rádi napínavé, dobrodružné příběhy, pak bude román Svědomí od nakladatelství Fragment amerického autora Jamese Grripanda pro Vás tou pravou četbou. Román nese podtitul strhující advokátní thriller, což vypovídá mnohé o jeho obsahu a zaměření. Jedno varování hned na úvod: neberte si s sebou do vlaku, ať nepřejedete.

Spletitý děj, láska, nenávist, nedorozumění Vás nedají vydechnout a nenechají Vaši mysl v klidu. Román lze přečíst na jeden zátah, ale dobře se čte i po jednotlivých kapitolách, které jsou poměrně krátké a dobře kompozičně  strukturují  celý příběh.

Ke strhující  atmosféře nesoucí se na vlně viny a trestu jistě přispívá i odborná erudice autora, který je právník, a který se svou prvotinu, románem Svědomí, zařadil mezi autory bestsellerů.

Hlavní postava Jack Swyteck by mohl být živoucí reklamou na úspěch a štěstí, kdyby…. Kdyby všechno nebylo úplně jinak, než jak to vypadá. Jackovi se podaří husarský kousek, kdy u soudu dokáže využít právní kličky ve prospěch svého klienta, který je následně osvobozen. Jack, policisté i  spolčenost vědí, že jeho klient je vrah, ale že díky nesprávnému policejnímu postupu, čehož Jack využil při obhajobě, je osvobozen. Jack z toho nemá dobrý pocit, odchází z advokátní kanceláře a rozmýšlí, co dál.

Jackova přítelkyně je stejně jako on úspěšná, krásná a zdá se, že Jacka opravdu miluje, ale jejich vztah má vážné trhliny, které jsou z velké části zapříčiněny Jackovou emocionální uzavřeností. Jackovým kostlivcem ve skříni je vztah k jeho otci, významnému a mocnému muži – guvernéru Swyteckovi.

Ani guvernér nevychází se svým synem tak, jak by si přál. Po pravdě řečeno, nevychází s ním  vůbec a dokonce spolu ani nejsou od jisté doby v kontaktu.

Autor: Ivana Z.
Autor: Ivana Z.

Jackovi začne vyhrožovat psychopat, jenž jej viní z toho, že před lety nedokázal obhájit muže, který následně skončil na elektrickém křesle. Jack má kvůli tomuto případu výčitky svědomí, protože si je jistý, že zemřel nevinný člověk a navíc je to i jedna z příčin, proč se nestýká se svým otcem (přesvědčeným zastáncem trestu smrti), jenž měl možnost dotyčnému poskytnout milost, ale ani na Jackovo přesvědčování a  naléhání tak neučinil.

Jakoby toho na Jacka nebylo už tak dost (přítelkyně jej opouští, psychopatovi útoky se stupňují), zjišťuje, že není jediným, komu psychopat vyhrožuje, že i jeho otec je pod palbou výhružek a vydírání tajemného mstitele, který má oběma za zlé, že neudělil muži z dávného Jackova případu milost.

Dokáže Jack najít bestiálního psychopata dříve, než kolem něj začnou umírat lidé, ochrání svého otce…?  To vše se dozvíte ve vyhroceném závěru.

Čtenář se velmi lehce nechá lapit do svižného tempa detektivního thrilleru. Rychlé scény následují v ostrých střizích, jako byste sledovali film. Román není tak temný jako velmi oblíbené Larssonovy  či Keplerovy severské detektivky, ale to mu nic neubírá na čtivosti a na poctivě promyšlené zápletce.

Nečekejte hlubokomyslné myšlenky provokující Váš mozek k intelektuálním výkonům, to byste byli zklamaní. Na své si přijde každý milovník detektivek, thrillerů a zajímavých zápletek.

„Srdce mi bilo jako o závod. Nutkání otočit se a vzít nohy na ramena bylo téměř neodolatelné, jeho nohy ale odmítaly ustoupit. Pomalu sunul jednu před druhou, stále blíž k ložnici. Překvapoval sám sebe. Schválně našlapoval co nejtišeji, aby dělal ve svých promáčených teniskách co nejmenší hluk. Zíral do otevřených dveří, k nimž se opatrně přibližoval, oči doširoka otevřené, každý smysl stoprocentně koncentrovaný na to, co by mohlo být uvnitř ložnice. V dálce hlasitě zahřmělo a Jack sebou trhl.“

Vydalo nakladatelství Fragment.

 

Reklama