Srdeční záležitost

Srdce je všeobecně symbolem lásky. Používá se také jako ozdoba anebo připomínka nějaké blízké osoby –  například perníkové z pouti. Objevuje se také v mnoha písničkách a hlavně je velmi důležitým orgánem v našem těle. Pracuje pro nás nepřetržitě celý život.

 

Vzhledem k jeho nezastupitelné funkci v organismu je většina onemocnění srdce vážná. Pokud nejsou léčena, mohou mít zdravotní následky s výrazně sníženou kvalitou života, případně mohou končit úmrtím.

Asi 54 tisíc lidí vloni zemřelo na choroby srdce a cév. Hrozné číslo, které má své jasné příčiny: žijeme nezdravě, ve stresu, přejídáme se, málo sportujeme. Na preventivní prohlídky nechodíme a krevní tlak si neměříme.

Záludnost kardiovaskulárních onemocnění neboli nemoci srdce tkví v tom, že hodně dlouho nebolí a nemusíme o nich vůbec vědět. Tudíž nic neřešíme a přitom jednoduché změření krevního tlaku je naprosto bezbolestné a je prvním vodítkem. Když je vysoký, je nutné začít měnit jídelníček a celý způsob života.

 

Proč srdce onemocní?

Jejich průvodním jevem je ukládání cholesterolu v cévách a postupně se jím ucpávají. Důsledkem snížené cévní průchodnosti je zvýšení krevního tlaku v krvi, snižování výkonu srdce a riziko tvorby sraženin. A jaký je výsledek? Kornatění čili ateroskleróza a ucpání tepen, pak srdeční infarkt, mozková mrtvice.

 

Rizikové faktory pro srdce:

  • vysoký krevní tlak
  • vysoký cholesterol v krvi (ideální je hodnota 5 mmol/l)
  • nadváha
  • stres
  • málo pohybu

 

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI SRDCE

 

1. SRDEČNÍ SELHÁNÍ

Jak se projevuje? Postiženému dochází dech nejen při zátěži ale také, i když  je v klidu – pociťuje tlak na hrudi, rychle se unaví.

Co se děje? Oslabený srdeční sval nepumpuje dostatečné množství krve.

Jak pomoci? Pomocí podpůrné léčby je u pacientů možno srdeční selhávání (nedostatečnost) kontrolovat. O lécích rozhoduje vždy lékař. Ve zvláštních případech se může v operovat kardiostimulátor – malý strojek. O vhodnosti takovéto léčby rozhodnou odborníci ve specializovaném zařízení.

 

2. ZÚŽENÍ KORONÁRNÍCH TEPEN

Jak se projevuje? Pacient pociťuje tlakovou až pálivou bolest v hrudi, která může vystřelovat do krku a rukou.

Co se děje? Jemné cévy okolo srdce se díky ukládání cholesterolu ucpávají. Říká se tomu kornatění.

Jak pomoci? Vzhledem k novým vyšetřovacím metodám lékaři dokážou pomoci i bez operace a narkózy. Metodou koronární CT, což je vlastně rentgenový snímek koronárních cév, kdy doktor vidí bez toho, aby musel otevírat pacientovi hrudník. V závažných případech se používá tzv. katetrizace (do zúžené cévy se zavede katetr – balónek, který zúženou cévu roztáhne).  V případě, že jsou cévní stěny tvrdé, používá se pružinka (stent). Pomáhají také léky na ředění krve, snížení tuků, rozšíření cév.

 

3. PORUCHY SRDEČNÍHO RYTMU – ARYTMIE

Jak se projevuje? Zvýšenou únavou, nepříjemným bušením srdce, rychlým a nepravidelným srdečním tepem, bolesti na hrudníku, dýchavičností.

Co se děje? Impulzy ztratí svůj pravidelný rytmus a dochází k arytmii. Její nejčastější forma je předsíňová fibrilace. Během ní srdeční předsíně bijí příliš rychle, takže krev v této části srdíčka proudí pomaleji a má tendenci se srážet. V případě, že se krevní sraženina utrhne, putuje do krevního řečiště. Může se pak dostat do mozku, do nohy, do rukou. Riziko komplikací stoupá s věkem.

Jak pomoci? Na zpomalení rychlé činnosti srdce pomáhají léky nebo zavedení kardiostimulátoru, který se implantuje pod kůži v oblasti klíční kosti a nahrazuje vlastní činnost srdce. Jiné arytmie se řeší elektrickým výbojem – defibrilací nebo se do srdce zavede elektroda, která zničí tkáň srdce odpovědnou za vznik arytmie.

Reklama