Spotřebiče pro náš dům

V dnešním vydání rubriky Dům a zahrada probereme domácí zařízení, která nám zpříjemní domov či kancelář a můžou se pro nás stát přímo nepostradatelnými pomocníky.

Ventilátory

Prvním takovým zařízením jsou ventilátory, které v horkých letních dnech dokážou udělat pokoj nebo kancelář obyvatelnou. Vánek ventilátoru příjemně osvěží a navíc samotný ventilátor není vůbec drahý. Například stolní ventilátor Fagor VTR-10 pořídíme už od 444,- Kč. Rozlišujeme dva základní druhy, a to ventilátory volně stojící a stropní ventilátory. Volně stojící ventilátory jsou lehce přenositelné, tudíž je můžete bez problémů stěhovat na místa, kde zrovna pracujete nebo odpočíváte. Umožňují nastavitelnou intenzitu, většinou na škále dvou až tří rychlostních stupňů. Navíc u těchto ventilátorů lze nastavit buď fixní směr proudu vzduchu, nebo klasické 90o otáčení ventilátoru.

Naproti tomu stropní ventilátory jsou funkčním doplňkem do ložnic a obývacích pokojů. Samozřejmostí je možnost nastavení výkonu a u některých modelů je součástí také osvětlení.

Klimatizace

Nejen ventilátory se můžeme bránit proti horkému letnímu počasí. Účinně snížit teplotu pomůže klimatizace. Opět rozlišujeme dva základní druhy klimatizací. Jsou jimi mobilní klimatizace a splitové klimatizace.

Splitové klimatizace asi bude znát. Jsou složeny ze dvou částí, které jsou spolu propojeny potrubím. Jedna část této klimatizace je umístěna na stěně nebo stropě, zatímco druhá jednotka je umístěna vně budovy. Tedy buď na střeše, balkóně, zdi nebo může být i na půdě.

Naopak mobilní klimatizace nejsou závislé na svém umístění. Je to samostatná jednotka, kterou lze snadně přemísťovat do jiných místností. Jak splitové, tak mobilní klimatizace se vyznačují tichým chodem, který by měl být vedle výkonu, jedním z hlavních požadavků při samotném výběru.

Ohřívače vody

Velkou část článku jsme věnovali ochlazování, nicméně teplo je někdy nepostradatelné, zvláště pokud se jedná o ohřev vody. Mezi nejčastěji používané ohřívače vody patří plynové a elektrické ohřívač. Dále jsou to kombinované a průtokové ohřívače vody, které můžou být jak elektrické, ale také plynové.

Například výhodou elektrických bojlerů je využití ohřevu vody na zlevněný noční tarif. Nejvíce oblíbenými jsou elektrické bojlery s obsahem 80 l a 120 l.

U nových průtokových ohřívačů vody neboli karmy, je důležitá jejich bezpečnost a nezávadnost, což staré typy ohřívačů vody nemůžou zajistit.

 

 

Reklama