SOUTĚŽ o balení vitamínu D, který je dle názoru odborníků dobré užívat i v létě

Vitamín D v jídle, foto: Unsplash

Věděli jste, že při použití opalovacího krému výrazně klesá účinek vzniku vitamínu D a že lidé s nadváhou by měli zvýšit hladinu jeho příjmu? Sluneční paprsky letního období dopadající na naši kůži nám pomáhají s tvorbou vitamínu D. Většina lidí si myslí, že ve slunečním období naše tělo samovolně vyprodukuje dostatečné množství vitamínu D. Je to ale pravda? A proč je důležité doplňovat zásobu vitamínu D každý den i v létě?

Reklama

Sluneční paprsky letního období dopadající na naši kůži pomáhají s tvorbou vitamínu D. Tento „sluneční vitamín“ se podílí na absorpci vápníku a fosforu ze střeva a tím zajišťuje jejich optimální množství v krvi. Pomáhá s mineralizaci kostí a zubů a celkově podporuje imunitu. Proto je důležité zejména u dětí a těhotných a kojících žen hlídat jeho množství. Další rizikovou skupinou jsou lidé konzumující rostlinnou stravu, ve které není dostatečné množství „slunečního vitamínu“. Také s vyšším věkem klesá schopnost těla tvořit tento vitamín, proto by jeho množství měli mít pod kontrolou také senioři.

Většina lidí si myslí, že ve slunečním období naše tělo samovolně vyprodukuje dostatečné množství vitamínu D. Je to ale pravda? Proč je zapotřebí užívat vitamín D i v létě?„V létě v době mezi 10:00–16:00 hod. si tělo dokáže za 15–20 minut strávených na slunci v plavkách vyrobit denní dávku vitamínu říká doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA, KARIM 2. LF UK a FN Motol. Jeho slova doplňujeme připomínkou toho, že se jedná o ideální podmínky, které naši kotlinu neovládnou tak často. Letos obzvlášť. „Ano, záleží na kvalitě UVB záření – ročním období, zeměpisné šířce, znečištění vzduchu, používání opalovacích krémů a oblečení.“ Pokud totiž své tělo namažete opalovacím krémem s ochranným faktorem 15+, efekt vzniku vitamínu D v těle klesá o 95 %.  Zajímavým zjištěním je také fakt, že na každých deset kilogramů nadváhy je potřeba navýšit denní příjem vitamínu D o dalších 17 % (tukové buňky totiž absorbují UVB záření) a že lidé s tmavou pletí potřebují k vytvoření adekvátního množství vitamínu D3 delší expozici slunečního svitu.

Vitamín D se v těle tvoří za přispění UVB záření, foto: Unsplash

Užívání potravinových doplňků je nejsnazší forma udržení pravidelného příjmu vitamínu D. Je potřeba jej doplňovat každý den, a to i v létě. Má totiž pozitivní vliv na náš imunitní systém, který bychom měli co nejvíce připravit na podzimní období. Jeho pozitivní úloha v našem imunitním systému byla prokázána.

SOUTĚŽ

Ve spolupráci se společností NaturaMed vám přinášíme soutěž o balení vitamínu D a balení doplňku stravy na klouby FlexiMed. Výhry získají tři vylosovaní výherci, kteří správně zodpoví soutěžní otázku.

Soutěžní otázka:

O kolik procent klesá efekt vzniku vitamínu D v těle při slunění s opalovacím krémem?

a) 65 %
b) 95 %
c) 45 %

Odpovědi nám zasílejte na e-mail i-senior@email.cz do 18. 8. 2021. Do předmětu soutěže uveďte Vitamín D.

O společnosti NaturaMed

Společnost NaturaMed Pharma AS založil v Norsku v roce 1991 Knut-Erik Karlsen. Do České republiky vstoupila značka v roce 2006, kdy vznikla její česká pobočka NaturaMed Pharmaceuticals se sídlem v Českých Budějovicích. Od roku 2009 působí NaturaMed i na slovenském trhu. Doplňky stravy společnosti NaturaMed si v České republice zakoupilo již více než 1 800 000 zákazníků.

Reklama