Snímatelné zubní náhrady vyžadují specifickou péči

Obavy ze ztráty vlastních zubů straší řadu lidí. „Klapačky“, jak se snímatelným zubním náhradám často nelichotivě přezdívá, jsou noční můrou řady z nás. Život ale ztrátou vlastního chrupu nekončí. Důležité je se s tím nejen vyrovnat, ale přijmout náhradu za svou a naučit se s ní žít tak, aby co nejlépe sloužila a zastoupila tak chybějící chrup.

V České republice žije zhruba 1,4 milionu lidí, kteří mají snímatelnou zubní náhradu. Zhruba polovina z nich má přitom zubní protézu celkovou. S čím se takoví lidé potýkají nejčastěji, na to jsme se zeptali zubního lékaře MUDr. Františka Rubeše, dlouholetého člena týmu Corega z mobilního Centra ústní hygieny.

Pane doktore, co nejčastěji trápí lidi, kteří mají celkovou snímatelnou zubní náhradu?

MUDr. František Rubeš: K nejčastějším problémům patří zejména nestabilita náhrady. Kvůli tomu si odpírají některá tužší jídla, nesmějí se, nemohou třeba hrát na dechové nástroje či zpívat. Často se domnívají, že nedržící náhrada je normální, že je to prostě tak. To je ale do velké míry omyl.

Co s tím mohou dělat?

MUDr. František Rubeš: Určitě bych doporučil vyzkoušet fixační krém. Ten náhradu spolehlivě upevní tam, kde má být, a pomůže i zesílit zkus. Například značka Corega nabízí tři druhy fixačních krémů pro celkové zubní náhrady – se svěží příchutí máty Svěží dech, dále Corega bez příchuti a se zvýšeným fixačním účinkem Corega Extra silný. Pokud by ale fixační krém nepomohl, je nutné zajít k zubaři, který náhradu buď upraví, nebo zhotoví zcela novou.

Jaké hříchy v péči o snímatelnou zubní náhradu jsou podle Vás největší?

MUDr. František Rubeš: Jednou z nejčastějších chyb, které se nositelé náhrad dopouštějí, je čištění protézy. Lidé si často vystačí s kartáčkem a zubní pastou pro vlastní chrup. Kartáček i zubní pasta mohou materiál, z něhož je protéza vyrobena, poškrábat, a ve vzniklých rýhách se mohou usazovat mikroorganismy, které mohou v ústech způsobit řadu problémů. Nepříjemným zápachem počínaje a nejrůznějšími infekcemi konče.

A jak se tedy o snímatelnou náhradu správně starat?

MUDr. František Rubeš: Tak jako vlastní zuby, i náhrada si zaslouží pravidelnou každodenní péči. Nejvhodnější je každý den večer použít speciální čisticí tabletu, která z náhrady odstraní zbytky nečistot i mikroorganismy. Existují také speciální čisticí tablety s bělícím účinkem, díky kterým se dobře odstraňují i pigmentové skvrny, způsobené například nikotinem nebo kávou, čajem nebo třeba červeným vínem.

Co byste nositelům snímatelných náhrad doporučil závěrem?

MUDr. František Rubeš: V našem mobilním Centru ústní hygieny už čtvrtým rokem všem nositelům snímatelných zubních náhrad radíme, aby nepodceňovali pravidelnou správnou péči o zubní náhrady a aby navzdory tomu, že již vlastní chrup nemají, navštěvovali pravidelně zubního lékaře. Ten totiž nekontroluje jen stav zubů, ale celkové zdraví ústní dutiny. Může jim navíc doporučit výměnu náhrady za novou, pokud je to potřeba. V posledních letech se navíc zvyšuje záchyt předrakovinných útvarů a zhoubných novotvarů v ústech. Právě odhalení ve stadiu předrakovinného útvaru výrazně zvyšuje šance na úplné uzdravení.

 

 

 

Reklama