Šmigrust nebolí

Jestli si chcete svátky jara pořádně užít, zamiřte do skanzenu. Tradice předků ožijí v Rožnově pod Radhoštěm. Patříte mezi aktivní jedince, kteří neslaví nejdůležitější křesťanský svátek v roce pouze v křesle v obýváku? Vyražte do rožnovského muzea v přírodě, které si minulý rok nenechalo ujít atmosféru nefalšovaných Valašských Velikonoc na patnáct tisíc návštěvníků.

Na Valašsku se pomlázky pletly z jalovce, na šmigrust, čili vyplácení děvčat, se užívaly i březové metličky. Šmigrust nebude v rožnovském skanzenu rozhodně chybět, nepřinese ale modřiny, nýbrž nezapomenutelné zážitky.

Velikonoční atmosféru doprovodí soubor Radhošť, který předvede mimo jiné i tradiční výrobu píšťalek z vrbového proutí. Ve skanzenu se navíc vystřídá řada cimbálových muzik, plést se zde budou pomlázky a zdobit kraslice. Areálem zavoní nespočet lahodných pokrmů. Chybět nebude ani jarní polévka, do níž místní hospodyňky natrhají rostliny a byliny, co právě vyrašily.

Pestřejší obrázek o Velikonocích v Rožnově si můžete vytvořit vy sami. Neváhejte a oslavte Velikonoce v duchu prastarých tradic.

Reklama