Skanzen lidových tradic v Bolaticích

Tento díl Turistického zpravodaje nás zavede o několik desítek let zpět. V dnešní moderní době plné techniky a různých vymožeností pomalu a jistě zapomínáme, jak skromně žili naši prarodiče. Pokud máme to štěstí, že jsou ještě mezi námi, dozvídáme se to od nich z poutavých vyprávění.

 

V opačném případě nám nezbývá nic jiného než se vydat do míst, kde nám to jejich život připomíná. Přijměte tedy naše pozvání do Skanzenu lidových tradic v Bolaticích a podívejme se, jak se žilo před sedmdesáti a více lety.

Malebná vesnice Bolatice leží v Moravskoslezském kraji v okrese Opava cca 6 km severovýchodně od města Kravaře, nedaleko polských hranic. Čítá cca 4 400 obyvatel a je obklopena ze všech stran výšinami s nadmořskou výškou od 271 m do 304 m. Jedná se o moderní obec s rozvinutou infrastrukturou včetně průmyslové zóny.

My však zavítáme do Skanzenu lidových tradic a řemesel, který stojí nedaleko kostela sv. Stanislava. Byl vybudovaný v roce 2002 nadšenými obyvateli obce, kteří věnovali spoustu exponátů a předmětů. Je jedním z mála dochovaných příkladů vesnického příbytku z 19. a začátku 20. století. Můžete zde zhlédnout kuchyň, ložnici, místnost služky, prádelnu, chlév pro krávy, stáj pro koně, srubek.

Ve stodole a kůlně jsou umístěny řemeslné nástroje a zemědělské stroje, které se používaly při práci na statku nebo na poli. Určitě vás také zaujmou například kachlová kamna, žehlička, různé kameninové mísy a nádoby, hmoždíř, šicí stroj a obrazy s náboženskou tématikou. Celé stavení tvoří zajímavou expozici, která  mladé generaci přiblíží život našich předků.

Ve skanzenu se konají také pravidelné kulturně-společenské akce – Velikonoce, stavění májky, setkání seniorů, lidová vyprávění a humorné scénky ze života na Hlučínku, zabíjačka, koledy, živý Betlém, mše svaté či koncerty dechové hudby.

A kdy můžete skanzen za vstupné ve výši 10,00 Kč navštívit?
červen, září : pondělí – sobota  ZAVŘENO neděle 14,00 – 18,00 hod.
červenec, srpen: pondělí – pátek  ZAVŘENO sobota a neděle  14,00 – 18, 00 hod.

[album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Skanzen Bolatice/]

 i-Senior.cz

Reklama