Simona Monyová

Publikační média dne 4. 8. 2011 sdělovala velmi šokující zprávu. Spisovatelka Simona Monyová zemřela násilnou smrtí.  Nemohla jsem této informaci uvěřit a považovala jsem to za novinářskou kachnu. Jsem její věrnou dlouholetou čtenářkou. Po dočtení románu jsem se již těšila na další.

Určitě jsem nebyla sama, protože paní Monyová byla druhým nejčtenějším autorem u nás. Nepřísluší mi rozebírat okolnosti její tragické smrti. Spíše bych chtěla napsat pár řádků o skvělé spisovatelce. Často se jí přisuzovala přezdívka Viewegh v sukních. Napsala více jak 26 románů pro ženy, ale neřadila bych ji do kategorie červené knihovny. Její knihy o ženských trápeních nepostrádají vtip, nadhled, ostrou ironii, mají děj a spád. Všechny jsem přečetla jedním dechem a za jeden večer. Nedalo se jinak. Děj vás natolik vtáhne, že nelze nechat přečtení další kapitoly na druhý den. Některé knížky mám dokonce i s jejím podpisem a velice si toho vážím.

Mezi nejznámější patří Poslední extáze, Já o koze, on o voze, Matka v krizi, Matka v koncích, Opiju Tě rohlíkem, Ženu ani květinou.., Krotitelka snů, Konkurz na milence, Hříšný kanec, Manželky na odpis.

Podle díla Tchýně a uzený byl v loňském roce natočen Českou televizí Brno stejnojmenný film, kde v hlavních rolích účinkovala Libuše Švormová, Sandra Nováková, Martin Trnavský, Jitka Čvančarová.

Mezi její tvorbu nepatřily jen knihy. Dvacetpět let přátelství a tvůrčí spolupráce s její přítelkyní Evelínou bylo hudebně ztvárněno v CD Otrokyně lásky. Texty písní jsou nádherné. Vřele doporučuji k poslechu a zamyšlení nad hloubkou textů.

Poslední knihou autorky byly Srdceboly, která vyšla v červnu. Je o manželství, které má okázalý začátek, ale konec zcela jiný. Děj je plný intrik, pomstychtivosti, vášně, žárlivosti, osobní nezralosti, lži a paniky ze stárnutí. Velká škoda, že se jednalo opravdu o její poslední dílo.

Paní Monyové bylo 44 let a zanechala po sobě 3 syny ve věku 7, 18 a 20 let. Přišli jsme o výbornou spisovatelku, která  přirostla k srdci nejen mi ale určitě i ostatním čtenářkám.

 i-Senior.cz

Reklama