Se sněženkami a bledulemi v ruce porušujete zákon. Víte, proč?

zdroj: pixabay.com

Jaro už je tu a s ním i první rozkvetlá kvítka. Ta, která se ani sněhu nezaleknou a na konci zimy vylézají jako první, jsou sněženky. Často zaměňované za bledule. Jak od sebe tyto dvě rostlinky rozeznat a proč si je nemůžete ve volné přírodě natrhat domů do vázy?

Reklama

I dnes jsou sněženky k vidění, avšak ne tolik jako tomu bylo dříve, kdy jich bylo ve volné přírodě nespočet. V současné době jich je nejvíce takzvaně za plotem, obdivovat tak můžeme sněženky na zahrádkách, kde na ně kdekdo nemůže.

Za úbytkem sněženek stojí hlavně trhovci, ti je v hájích a v lesích dříve trhali ve velkém a následně je prodávali. Není tak divu, že dnes je sněženka zákonem chráněna. Český název pro sněženku je příznačně podsněžník. Důvod je pro toto pojmenování prostý, květina vyrůstá ještě ve sněhu, kterého se jako jedna z mála rostlin nezalekne.

Sněženka není bledulka. Jak je rozpoznat?

Jak rozeznat sněženku od bledulky? Především mladší ročníky s tím mají stále problém. Přitom rozdíly jsou patrné na první pohled. Květ sněženky se skládá z šesti lístků, tři vnější jsou podlouhlé a bílé, tři vnitřní jsou poloviční s jemně zelenými proužky. Květ bledulí se skládá ze stejně dlouhých okvětních lístků, u jejichž špičky najdete žlutozelenou skvrnu. Pokud byste při rozpoznání stále tápali, pak si stačí ke kvítkům přičuchnout. Bledule voní jako fialky.

Bledulky stejně jako sněženky jsou zákonem chráněné. Zatímco ochrana u sněženek se ale týká jen podzemní části, u bledulek je chráněna i nadzemní část. Natrhat si je domů do vázy není povoleno.

Kam za sněženkami a bledulkami?

Sněženky i bledulky jsou nejkrásnější ve svém přirozeném prostředí. Zapomeňte tak na jejich ničení, vykopávání, přesazování, trhání a jakékoliv další rušení ve vývoji, naopak se jimi zajděte pokochat do přírody.

Koberce rozkvetlých bledulek či sněženek najdete například v údolí Chebského potoka, v Kostelci nad Orlicí, v Brně Lískovci, na Babinské louce u obce Čeřeniště, v Rakoveckém údolí, v Markvartické pahorkatině nedaleko Telče, Na Hroznětínské louce, v přírodní rezervaci Staré Ransko nebo v Podtroseckém údolí.

Reklama