Sběr březové mízy je pro strom rizikem. Znáte způsob získávání březové vody?

zdroj: pixabay.com

Březovou vodu zná většina z nás především z vlasové kosmetiky. Obsahuje totiž řadu prospěšných vitamínů a minerálů, které vyživují vlasy i pokožku. Víte, k čemu se březová míza dále využívá? Jak se získává? A proč je sběr březové vody zakázán?

Reklama

Z březové mízy se vyrábí vlasové tonikum i sirupy

Březová voda je využívána především jako vlasové tonikum, které vlasy vyživuje, zpevňuje a dodává jim přirozený lesk. Vmasírování březové vody do pokožky má blahodárný vliv proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Málokdo však ví, že v minulosti se březová voda pro svou nasládlou chuť využívala jako náhrada sladidla. Z březové mízy, podobně jako z mízy javorů, lze také vyrábět sirupy. Březová míza obsahuje mnoho antioxidantů a minerálů v podobě hořčíku, vápníku či železa a vitamíny B i C a další prospěšné látky.

Jak se březová voda získává?

Víte, že březová voda se získává těžbou? Ano, březová voda představuje životodárnou mízu, která se těží v prvních jarních měsících. Při sběru březové vody se vzhledem k mohutnosti a stáří stromu odčerpává pět až patnáct procent mízy. Strom se navrtá a míza se postupně nechává vytéct do sběrné nádoby. Po konci těžby je nutné veškeré rány uzavřít zahradnickým voskem. Jakékoliv odčerpání stromové mízy představuje vážný zásah do kondice stromu a jeho růstu. Při nesprávném odběru může strom uhynout.

Domácí sběr březové vody nezkoušejte

V České republice a dalších evropských státech je sběr březové mízy zakázán. Případná svévolná těžba březové vody představuje porušení zákona na ochranu přírody i porušení lesního zákona. Březová voda se proto hojně těží na Ukrajině, v Rusku, kde je povolena a dále ve specializovaných sadech s řízenou a kontrolovanou těžbou.

Budete-li používat březové vlasové tonikum nebo březový sirup, nezapomínejte na přírodní původ březové mízy i na rizika ohrožující samotné stromy při získávání této životodárné tekutiny.

Reklama