Šanta kočičí a kozlík lékařský: Proč tyto bylinky kočky zbožňují?

Spokojená kočka, šanta kočičí
Spokojená kočka, zdroj: pixabay.com

Nevíte, jak zabavit kočičího mazlíčka? Přejete si kočku odměnit a udělat jí radost? Pak nemusíte kupovat drahé interaktivní hračky. Kočky si totiž bohatě vyhrají s bylinkami. Například šanta kočičí či kozlík lékařský kočkám doslova učaruje.

Reklama

Zabavit domácí kočku není vždy snadné. Stále dokola se opakující podněty v podobě světelného ukazovátka či pírka na provázku zvíře lehce omrzí. A není se čemu divit. Kočka totiž potřebuje stále nové podněty, případně jejich častou obměnu. Věděli jste, že zcela běžnými bylinkami v nich podpoříte hravost a dopřejete jim potěšení i stimulaci senzorických nervů?

Šanta kočičí způsobuje opojení koček

Evropská trvalka Nepeta cataria, která je známa jako šanta kočičí, máta kočičí či kocourník je bylinkou, kterou většina koček miluje. Pro své podmanivé účinky se jí přezdívá také jako kočičí droga. Nebojte, tato bylinka není pro kočky návyková. Kočky milují její vůni a především silice nepetalakton, které jsou obsaženy v květenství šanty.

Pokud kočky v přírodě natrefí na šantu kočičí, rády se v ní válejí, otírají a mnohdy v ní také sladce spí. Éterická substance totiž vdechnutím vzbuzuje v kočkách opojení, hravost a touhu se šantou otírat a mazlit. K této hravosti slouží například malé textilní polštářky naplněné sušenou šantou. Opojný efekt trvá u koček přibližně pět až dvacet minut. Poté se kočky uklidní a mnohdy spokojeně usnou.

Kozlík lékařský stimuluje kočičí aktivitu

Podobný vliv na kočičí mazlíčky má také kozlík lékařský, známý také jako baldrián či kočičí kořen. Zatímco kozlík člověka spíše uklidňuje, naopak kočky stimuluje a vyvolává v nich hravost. Na rozdíl od šanty kočičí se největší síla kozlíku lékařského neskrývá v květenství, ale v kořenech. Sušené kořeny vydávají silnou a charakteristickou vůni. Kořenem proto můžete naplnit plyšovou kočičí hračku či malý pytlíček, se kterým si kočka do sytosti vyhraje.

U obou bylinek platí, že nepůsobí plošně na všechny zástupce kočičí říše. Některé kočky jsou vůči pachům šanty kočičí či kozlíku lékařského zcela netečné. Naopak druhou skupinu koček přivádí na vrchol blaha. Patří k nim i váš mazlíček?

Reklama