Saeculum, aneb pojďte se hezky bát…

Román Saeculum s temným, ale lákavým podtitulem – uprostřed lesů začíná boj o život, napsala rakouská autorka Ursula Poznanski, která je známá svou literární tvorbou určenou primárně okruhu mladých dospívajících čtenářů. Záměrně píšu primárně, neboť za mladého dospívajícího čtenáře se nemohu považovat, a přesto jsem se nechala románem Saeculum pořádně strhnout. I když jsou cílovými čtenáři Saceula dospívající, na své si přijdou i dříve narození milovníci napínavých dobrodružných příběhů.

Saeculum je román odehrávající se v prostředí tzv. LARP párty. Koncept LARP je založen na tom, že se skupina lidí na několik hodin či dní promění například ve skupinu válečníků nebo pirátů a ponoří se do fiktivního či již zaniklého světa. Mají dobové kostýmy, vybavení a hrají jakousi roli spadající do dané doby a prostředí. Přesný scénář nebývá předem daný.

A právě prostředí LARPu je hlavním pozadím příběhu, ve kterém se skupina lidí zhruba mezi 17 až 20 lety vydává do hlubokých neobydlených lesů hrát na středověk. Oblečou se do dobových kostýmů, vyzbrojí se meči, vzdají se civilizačních vymožeností a rozdělí si role na poddané, bojovníky a šlechtice. Chtějí si naplno užít svých 5 ničím nerušených dní. Alespoň taková je představa účastníků LARPu, kterého se má poprvé zúčastnit i mladý medik Bastian, jenž se spolu se svojí novou přítelkyní za tímto dobrodružstvím vydává.

Varovné signály, že se Bastian k tomuto prokletému dobrodružství neměl přidávat, se zjevují ihned od počátku cesty a postupem času nabývají na četnosti a intenzitě. Po tom, co „středověká skupina“ dorazí na místo konání, kterým je odlehlý les, který je opředený hrůzostrašnou pověstí a kletbou, se začnou rojit podivné události – ztrácejí se jednotliví účastníci, zbývající členové skupiny nalézají děsivé vzkazy, jedna z postav dostane nemoc se zvláštními příznaky, a to ještě není zdaleka vše. Nejpodivnější na tom všem je, že s každou další příhodou jakoby se kletba ze staré pověsti stále více naplňovala. Dokážou zbývající členové skupiny v lese přežít a najít cestu ven nebo je les nepustí? Stojí za vším duchové či kouzla nebo je vysvětlení mnohem prozaičtější, než se na první pohled zdá? Vrátí se Bastian z lesa zpátky nebo bude další obětí v řetězci nešťastných příhod? Miluje vůbec Bastiana jeho přítelkyně? Mnoho otázek, které vás při čtení napadnou, a na něž v závěru knihy naleznete odpověď.

Autor: Ivana Z.
Autor: Ivana Z.

Napínavý děj, velmi dobře popsané charaktery jednotlivých postav, tajemno a rychlý spád celého příběhu činí lákavý mix toho, co vám neodvolí vzdálit se od knihy na dlouho. Dlouho se mi nestalo, abych nešla kvůli knize spát a abych 478 stran zvládla zhltnout za 2 dny. Saeculum představuje skvělou oddychovkuu při zachování dobré úrovně populární literatury, kam tato kniha patří.

Přesto mám k tomuto románu pár výtek. Saeculum je čtení takzvaně na jedno použití. Přečtete si jej jednou, ale vracet už se k němu s největší pravděpodobností nebudete, protože k tomu prostě nebudete mít důvod. Po přečtení se dozvíte rozuzlení a už není nic, co by vás přimělo k tomu si Saeculum přečíst opakovaně. Kniha vás drží v kleštích pozornosti díky napínavé zápletce, která je spolu s detailně uchopenými postavami jejím největším plusem, ale něco navíc např. v podobě neobvyklé kompozice či zajímavé práci s jazykem chybí. Vytkla bych i poněkud nezáživné první kapitoly, které mohou nedočkavého čtenáře otrávit, a snad až příliš vysvětlující a všedoříkavající kapitola poslední. Bez první a poslední kapitoly bych se docela dobře obešla.

Kladně hodnotím to, že je to knížka, která vás zcela pohltí a přenese přímo mezi postavy. Za srdce by mohlo Saceulum chytnout třeba i teenagery, kteří „ujíždějí“ na vampýrských a čarodějných knihách, a mohlo by tak být jakousi přestupní stanicí mezi brakem přes populární literaturu, kterou Saeculum je, do světa kvalitní umělecké literatury.

Máte-li rádi napínavé a tajemné příběhy a jestli si chcete hezky vyčistit hlavu je Saeculum tou správnou volbou.

„Ne. Kromě nás tady nikdo není. Chápu, že už jsou všichni včetně mě podráždění, ale měli bychom se chovat rozumně.“ Z Paulova hlasu znělo vyčerpání. „Dost na tom, že Doru není možné v jejím fantazírování o kletbě zastavit. Když budou mít všichni strach, těžko se mi povede udržet skupinu pod kontrolou, a kdo víc, co by se pak mohlo stát. Povídačka o nějakém cizinci, který se potuluje kolem a špehuje nás, je to poslední, co potřebujeme.“ Uchopil vzpírajícího se Bastiana za paži a odtáhl jej z doslechu.

Vydalo nakladatelství Fragment.

Reklama